Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
22.09.2026, 9.00
Retskreds
Odense
Auktionssted
Retten i Odense

Tinghusgården, Albanigade 30, 2

5000 Odense C

Tlf: 99 68 34 00 (Hverdage mandag – torsdag fra kl. 8.00 – 15.00 Fredag fra kl. 8.00 – 14.00)

Mail: [email protected]

Matrikelnr
71b, Bogense Bygrunde
Offentliggørelse
03.09.2026, 15.44
Annonceret i statstidende
04.09.2026
AS-nr.
AS 234/2026

Ny salgsopstilling Odensevej 5

11 downloads

Bolig:
107 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
394m²
Vej:
0m²

Odensevej 5, 5400 Bogense

Besigtigelse: Onsdag, d. 16. september, kl. 09.30

Ejendomsværdi
840.000 Kr.
Grundværdi
220.500 Kr.
56 klik

Bolig:

107 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

394 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
840.000 DKK
Størstebeløbet kr.
33.900 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
86.820 DKK

Kontaktinfo

Focus Advokater P/S

Cortex Park Vest 3, 5230 Odense M

CO

Focus Advokater P/S Signe Hastrup Holst

Jr. nr

17423-0391/jeb

Lån til erhverv hos Nordea
Annonce

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Tinglyst areal 394 m², heraf vej 0 m².

 

Fritliggende enfamilieshus

Oplysninger ifølge BBR: Opført i 1907, til-/ombygget i 1991. Bebygget areal 84 m². Boligareal 107 m², hvoraf 23 m² er udnyttet tagetage. Bygning 2: udhus med ukendt opførelsesår og med et bebygget areal på 33 m². Bygning 3: carport opført i 1991 med bebygget areal på 18 m².

Ejendommen er opført i gulmalede pudsede sten med tag af sorte tagplader.

Ejendommen er indrettet med entré med adgang til stue og badeværelse. Badeværelse er med beige gulv- og vægklinker, hvide vægklinker ved bruseniche samt hvide elementer. Fra stue, som er med pilleovn, er der adgang til et rum med trappe til 1. sal samt til spisekøkken. Køkken er med hvide elementer med træbordplade, lysegråt linoleumsgulv, nedgang til krybekælder samt adgang til baggang (i BBR betegnet som glasveranda). Fra baggang er der udgang til en træterrasse på den ene side af huset samt udgang til baghaven på den anden side af huset, derudover er der videre adgang til to værelser, et bryggers samt et disponibelt rum. Ved besigtigelse ses uoverensstemmelser med oplysninger i BBR, da der er flere m² end det i BBR oplyste, hvorfor der tages forbehold for lovligheden af de m² som omfatter to værelser, et bryggers samt et disponibelt rum. Rummet med trappe til 1. sal fremstår ved besigtigelse under renovering, hvorfor yderligere renovering må forventes.

1. salen er indrettet med repos med loft til kip samt med adgang til et værelse, et gennemgangsværelse samt et soveværelse. Jf. BBR-oplysninger er der 23 m² udnyttet tagetage, men ved besigtigelse ses hele 1. salens m² udnyttet, hvorfor det oplyses, at der er uoverensstemmelserne med oplysningerne i BBR.

Der er registeret følgende hvidevarer: emhætte mrk. Wasco, indbygget kogeplade mrk. ukendt, indbygget ovn mrk. Wasco, køleskab mrk. Wasco, opvaskemaskine mrk. Electrolux.

Ejendommen fremstår i sin helhed velholdt.

Ifølge BBR opvarmes ejendommen med fjernvarme. Supplerende varmekilde er pilleovn, der ikke fremgår af BBR, hvorfor der tages forbehold for lovligheden af denne.

Jf. Ejendomsdatarapporten af 18.8.2026 side 13, er der en bevaringsværdi 6 på ejendommen.

Jf. Ejendomsdatarapporten af 18.8.2026 side 37, er ejendommen beliggende i et område klassificeret som lettere forurenet.

Til ejendommen hører et indgangsparti belagt med træ samt en tilgroet have med græs, træer, buske, et drivhus samt en flisebelagt indkørsel.

_________________________________________________________________

Denne beskrivelse er udarbejdet på baggrund af ikke fagkyndig besigtigelse foretaget den 18.8.2026. Beskrivelsen er endvidere udarbejdet på baggrund af BBR-meddelelse, ejendomsdatarapport, tingbog og øvrige offentlige oplysninger. Rekvirenten indestår på ingen måde for rigtigheden af disse oplysninger.

/SLR

 

Vis mere

Lokation