Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
13.03.2026, 9.30
Retskreds
Viborg
Retssal
Retssal A
Auktionssted
Retten i Viborg

Klostermarken 10

8800 Viborg

Tlf: 89 25 80 51 (08.00 – 15.00)

Mail: [email protected]

Matrikelnr
54k, Krejbjerg By, Krejbjerg
Offentliggørelse
20.02.2026, 14.25
AS-nr.
AS 188/2025

Salgsopstilling, Åbakken 24, Krejbjerg, 7860 Spøttrup, (145149ile)-73dd

12 downloads

Bolig:
176 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
4.575m²
Vej:
0m²

Åbakken 24, 7860 Spøttrup

Ejendomsværdi
691.000 Kr.
Grundværdi
88.000 Kr.
117 klik

Bolig:

176 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

4.575 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
691.000 DKK
Størstebeløbet kr.
69.243 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
205.604 DKK

Kontaktinfo

TVC Advokatfirma

SØREN FRICHS VEJ 42A, 8230 Åbyhøj

CO

TVC Advokatfirma Johnny Madsen

Tlf

70110800

Jr. nr

145149/ile

Lån til erhverv hos Nordea
Annonce

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Beboelsesejendom

Tinglyst areal 4.575 m², heraf vej 0 m². Boligareal: 176 m². Ejendommen er opført i 1948 og er ombygget/tilpasset i 1978.

Foreløbig ejendomsvurdering
Af vurderingsportalen.dk fremgår, at den nye foreløbige vurdering for 2022 er: Ejendomsværdi kr. 619.000,00, Grundværdi kr. 88.000,00.

Indefrosset grundskyld
Der er indefrosset grundskyld på ejendommen, som Gældsstyrelsen har opgjort til kr. 5.281,28. Nuværende ejer hæfter for betaling ved salg af ejendommen, men sker der ikke betaling, vil kravet falde tilbage på ejendommen, således at auktionskøber kan risikere at skulle betale beløbet.

Denne ejendom er beliggende i rolige omgivelser i Spøttrup. Huset er ifølge BBR-meddelelsen opført i 1948, og der er foretaget om- eller tilbygning i 1978. Ejendommens samlede boligareal udgør 176 m², hvoraf stueplan er registreret med 156 m². Herudover er der en kælder på 15 m² samt en tagetage på 84 m², hvoraf 20 m² er udnyttet til beboelse. Grundarealet udgør 4.575 m².

Husets ydervægge er opført i røde mursten, og taget er belagt med eternitplader.

Indvendigt indeholder huset entré med adgang til husets centrale fordelingsgang, hvorfra der er adgang til køkkenet samt tre værelser. Stueetagen rummer desuden et badeværelse med separat bruseniche.

Ejendommen opvarmes via centralvarme med én fyringsenhed, hvor fast brændsel fungerer som opvarmningsmiddel.

Bygningerne bærer præg af manglende vedligeholdelse, hvilket også gør sig gældende for grundarealet.

Ejendommens store grund giver optimale muligheder for at skabe en hyggelig have med god plads til både afslapning og udeliv. På grunden findes desuden flere udhuse, som giver gode muligheder for opbevaring og ekstra funktionelle arealer.

Vi gør opmærksom på, at ovenstående oplysninger delvist baserer sig på udskrift fra BBR-meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport for ejendommen. Derfor må en køber acceptere at overtage ejendommen, som den er og forefindes, uden at kunne gøre krav på fejl og mangler over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror sig på lovgivningens almindelige regler.

Det skal desuden bemærkes, at auktionskøber selv skal sørge for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder, uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Vis mere

Lokation