Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
10.02.2026, 9.40
Retskreds
Aalborg
Retssal
Retssal 1
Auktionssted
Retten i Aalborg

Badehusvej 17

9000 Aalborg

Tlf: 99 68 84 00 (Mandag-fredag 8.30-15.00 Fogedrettens telefontid er fra kl. 09.00 – 12.00 Skifterettens telefontid er fra kl. 09.00 – 12.00)

Mail: [email protected]

Matrikelnr
74e, Valsted By, Sebber
Offentliggørelse
22.12.2025, 17.08
AS-nr.
AS 16-318/2025

TA.Indskannet salgsopstilling

12 downloads

Bolig:
110 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
685m²
Vej:
0m²

Bådevej 2, 9240 Nibe

Ejendomsværdi
1.057.000 Kr.
Grundværdi
539.000 Kr.
223 klik

Bolig:

110 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

685 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
1.057.000 DKK
Størstebeløbet kr.
64.132 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
198.900 DKK

Kontaktinfo

ADVODAN Aalborg

Mølleå 1, 9000 Aalborg

CO

ADVODAN Aalborg Hanne Bruun Jacobsen

Jr. nr

98493/tr

Lån til erhverv hos Nordea
Annonce

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Fritliggende enfamilieshus. Ifølge ejendommens BBR-ejermeddelelse er ejendommen opført i 1964. Ejendommen er opført i gule mursten med tag af fibercement, herunder asbest. Der er et bebygget areal på 145 m² og et samlet boligareal på 110 m². Der er herudover et indbygget udhus på 35 m².

Ifølge BBR-ejermeddelelsen opvarmes ejendommen med flydende brændsel (olie). Der er på ejendommen et oliefyr. Der er registreret en afblændet nedgravet olietank på 1.500 liter fra 1965, der er sløjfet i 1984, samt en nedgravet olietank i drift på 1.500 liter fra 1984 af stål.

Huset er i stueplan indrettet med entré, fordelergang, 3 værelser, spisestue, stue, køkken, bryggers og badeværelse. Der er tilhørende garage.

Ejendommen trænger til vedligeholdelse, såvel ude som inde, idet det bl.a. kan konstateres, at sternbrædder og gavl er i dårlig stand. Vinduer er af ældre årgang og i dårlig stand, ligesom husets skorsten er krakeleret langs den ene side.

Indvendigt er der flere steder i rummene tegn på fugt i form af mørke plamager på lofter og vægge. Ældre køkken med underskabe i mørkt træ og hvide overskabe med bordplade af laminat, ovn og køleskab af ældre dato. Der er et lille hul i loftet i køkkenet, ligesom loftet har sorte mærker som følge af fugt/sod.

Badeværelset er med blå fliser og betongulv. Der er tegn på fugt i loftet.

I garagen befinder der sig en del løsøre. Garagen viser også tegn på fugt.

Ejendommen er tilmeldt hos Aalborg Forsyning, Nordværk samt Valsted Vandværk. Ejendommen har afløb til offentligt kloaksystem. Køber skal selv tilmelde sig forsyningsselskaberne som forbruger, herunder tilmelde sig et elselskab. Det bemærkes, at der er lukket for el og vand til ejendommen. Eventuelle omkostninger ved genåbning afholdes af auktionskøber.

Ejendommen er vintersikret af autoriseret VVS-firma.

Tilstedeværende indbo ryddes ikke af boet, men overtages af køber som det er og forefindes. Ligeledes overtages ejendommen med eventuelt tilstedeværende løsøre/hårde hvidevarer ude som inde uden garanti.

For så vidt angår indefrosset grundskyld er beløbet ikke fortrinsberettiget og dermed ikke medtaget i størstebeløbet. Såfremt der måtte være indefrosset grundskyld på ejendommen, vil dette blive opkrævet hos køber. Aalborg Kommune har oplyst, at der er indefrosset grundskyld på ejendommen med kr. 5.964,05.

Der henvises til vedhæftede ejendomsdatarapport, BBR-ejermeddelelse og fotos fra ejendommen.

Vis mere

Lokation