Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
20.10.2026, 9.30
Retskreds
Århus
Auktionssted
Retten i Aarhus, Fogedretten

Vester Alle 12, 1

8000 Århus C

Tlf: (Mandag-fredag 8.30-15.00)

Mail: [email protected]

Matrikelnr
23d, Edslev By, Kolt
Offentliggørelse
23.09.2026, 16.25
AS-nr.
AS 20-103/2026

Salgsopstilling, Gungdyvej 53, Edslev, 8362 Hørning, (200957LC)-cd7c

3 downloads

Bolig:
135 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
607m²
Vej:
0m²

Gungdyvej 53, 8362 Hørning

Ejendomsværdi
2.163.000 Kr.
Grundværdi
1.378.000 Kr.
26 klik

Bolig:

135 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

607 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
2.163.000 DKK
Størstebeløbet kr.
57.415 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
456.085 DKK

Kontaktinfo

HortenDahl

Philip Heymans Allé 7, 2900 Hellerup

CO

HortenDahl Jeanette Torp

Jr. nr

200957/LC

Lån til erhverv hos Nordea
Annonce

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Der er ikke fastsat dato for fremvisning af ejendommen. Eventuelt interesserede kan tilmelde sig fremvisning på hjemmesiden eller rette henvendelse til kontoret med henvisning til sagsnummeret.

 

Beboelsesejendom

Tinglyst areal 607 m², heraf vej 0 m². Boligareal: 135 m². Ejendommen er opført i 1905 og er ombygget/tilpasset i 2002. Ifølge BBR udgør beboelsesarealet 135 m².

Udvendig besigtigelse:

Ejendommen er beliggende på en stille grusvej med få huse i nabolaget i et naturskønt område tæt ved E45.

Ydervæggene er pudsede vægge, og taget er et ældre rødt eternittag. Vinduerne er ældre bondehusvinduer. Generelt er ydervægge i dårlig stand.

Grunden er uplejet. Haven ligger ugenert.

Indvendig besigtigelse:

Der er indgang på forsiden af huset, hvorfra man kommer ind i en lille entré, med videre adgang til på venstre hånd et rum, der henstår som depotrum med bl.a. et køleskab af ukendt mærke samt en fryser af mærket Frigor. Begge i rimelig stand. Væggene er beklædt med savsmuldstapet og hvidmalet som resten af ejendommens rum. Rummet har formentlig fungeret som køkken, men huset står uden køkken.

Fra første rum er der adgang til et stort rum, som var tænkt som et køkken med mulighed for at lave mad til videresalg. Rummet henstår med div. installationer, men ufærdigt. Begge rum har gulvfliser med trælook. Fra det største rum er der udgang til haven.

Fra entréen er der til højre adgang til en stue med laminatgulve. Væggene er med hvidmalet savsmuldstapet. I stuen er der en brændeovn af ukendt mærke. I forlængelse af stuen er der endnu en stue med ens gulve, vægge og trælistelofter som i første stue. Fra anden stue er der udgang til haven.

Fra stuen er adgang til tre værelser i varierende størrelser. Via en lille mellemgang er der adgang til bryggers med en vaskemaskine af mærket Blomberg. Her er også placeret et oliefyr. Fra bryggerset er der adgang til husets badeværelse samt udgang til have.

Badeværelset har mørke fliser på gulvet samt i brusenichen. Væggene er hvidmalede. Rummet har et mindre toiletmøbel samt et væghængt toilet.

Ejendommen bærer generelt præg af en del ufærdige projekter.

Byggesagsarkiv:

Der fremgår ingen tilgængelige dokumenter i byggesagsarkivet.

Bevaringsværdi/bevaringsværdig:

Der er angivet bevaringsværdi for ejendommen, som er bevaringsværdig i kategorien 1-4, som Aarhus Kommune anser som bevaringsværdige. For yderligere info henvises til borger.dk herom.

Ejendomsskatter:

Der er indefrysning af ejendomsskatter/grundskyld pr. 19.08.2026 på i alt kr. 2.381,81.

Rekvirenten gør opmærksom på, at der fra og med 2018 er stigning i grundskyld indefrosset som lån, der forfalder i tilfælde af ejerskifte, og påhviler sælger at betale. Efter rekvirentens opfattelse betragtes en auktion i den forbindelse som et ejerskifte i relation til lånet. Lånet er ikke tillagt fortrinsret, og derfor er de indefrosne beløb ikke medtaget i størstebeløbet.

Auktionskøber skal dog være opmærksom på, at kommunen har mulighed for at henholde sig til ejendommen og derved reelt pålægge auktionskøber udgiften, hvis sælger ikke indfrier. En auktionskøber må derfor indrette sit bud efter, at der påhviler en forpligtelse herfor.

Foreløbig ejendomsvurdering:

Af vurderingsportalen.dk fremgår, at den nye foreløbige vurdering for 2022 er:

Ejendomsværdi: kr. 1.745.000,00
Grundværdi: kr. 1.137.000,00

Vi gør opmærksom på, at ovenstående oplysninger delvist baserer sig på udskrift fra BBR-meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport for ejendommen. Derfor må en køber acceptere at overtage ejendommen, som den er og forefindes, uden at kunne gøre krav på fejl og mangler over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror sig på lovgivningens almindelige regler.

Det skal desuden bemærkes, at auktionskøber selv skal sørge for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder, uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Vis mere

Lokation