Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
27.03.2026, 9.40
Retskreds
Kolding
Retssal
Vestre Landsrets Retssal
Auktionssted
Retten i Kolding

Kolding Åpark 11

6000 Kolding

Tlf: (Mandag-fredag 8.30-15.00)

Mail: [email protected]

Matrikelnr
11a, Frederikshåb, Randbøl
Offentliggørelse
02.03.2026, 8.38
Annonceret i statstidende
03.03.2026
AS-nr.
AS 7-7/2026

Salgsopstilling Bøgvadvej 108, 7183 Randbøl (116423-mra)

19 downloads

Bolig:
145 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
2.960m²
Vej:
0m²

Bolig til mange anvendelser:

Bøgvadvej 108, 7183 Randbøl

Besigtigelse: Tirsdag, d. 24. marts, kl. 08.00

Ejendomsværdi
1.700.000 Kr.
Grundværdi
96.600 Kr.
222 klik

Bolig:

145 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

2.960 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
1.700.000 DKK
Størstebeløbet kr.
62.436 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
487.436 DKK

Kontaktinfo

Penta advokater A/S

Hedemarken 23, 7200 Grindsted

CO

Penta advokater A/S Niels Rud Aamann

Jr. nr

116423/mra

Lån til erhverv hos Nordea
Annonce

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Bolig til mange anvendelser:

Tinglyst areal 2960 m², heraf vej 0 m².

 

Ejendommen er ifølge BBR opført i 1900 i mursten, hvidpudset og med eternittag med asbest. Gavlen mod vejen er røde mursten. Bygningens samlede boligareal andrager 145 m2. Samlet bygningsareal 257 m2. Kælderens areal 109 m2, heraf dyb kælder 50 m2. Tagetagens areal 200 m2. Andet Areal udgør 312 m2 og udgør lager og depotrum.

 

Ejendommen er indrettet med indgang med trappe til loft, stor stue med gulvtæppe og varmepumpe, køkken og toilet med brus samt baggang. Fra køkkenet adgang til stor ”butikslokale” med laminat gulv og træloft. Fra butikslokalet er der adgang til dyb kælder med fyrrum og loft over kælder med trægulv og træloft. Endvidere adgang til loft anvendt til lagerrum.

 

Førstesalen over beboelsen er indrettet med 2 værelser og disponibelt rum med gulvtæpper og gips/trælofter.

 

Ved besigtigelsen forefandtes Gram køleskab, Gram komfur, Gram køle/frys og emhætte. Desuden er wasco opvaskemaskine og Scandomestic tørretumbler i baggangen.

 

Bygning 2 – Udhus:

Ifølge BBR opført i 1900 i mursten med metalplader. Bebygget areal andrager 80 m2.

Bygning 4 – Udhus:

Ifølge BBR opført i 1996 i letbeton sten med eternittag med asbest. Bebygget areal andrager 38 m2.

Begge udhuse er anvendt til disponible rum, 3 olietanke, lille toilet, garage, værksted. I forlængelse af bygning 2 er der overdækket areal.

 

Bygning 5 – Udhus:

Ifølge BBR et anneks opført i 2005 i træ med tagpap. Bebygget areal andrager 15 m2.

 

Der er et drivhus, der ikke er registreret i BBR.

Der er et benzinanlæg, der ikke er i brug.

 

Vandforsyning: Ifølge BBR Enkeltindvindingsanlæg

Afløbsforhold: Ifølge BBR Mekanisk rensning med nedsivningsanlæg

Varme: Ifølge BBR Elektricitet – Varmepumpe

Teknisk anlæg 2: Ifølge BBR tank i glasfiber etableret i 1972, nedgravet ikke i drift og tømt og afblændet.

Teknisk anlæg 3: Ifølge BBR tank etableret i 1988, over terræn ikke i drift tømt og afblændet.

 

Med hensyn til ejendommens servitutter henvises til ejendommens blad i tingbogen.

 

Betalingsforpligtelsen af indefrossen grundskyld overtages af køber, idet omfang ejer ikke betaler. Beløbet kan pr. auktionsdagen opgøres til kr. 585,53, og er medtaget i størstebeløbet.

 

Beskrivelsen er baseret på besigtigelse af én ikke byggesagkyndig samt på oplysninger i BBR, hvilke oplysninger der ikke indestås for.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-registret, hvorfor der således ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Vis mere

Lokation