Boligtype | Villa |
---|---|
Boligareal | 118 m² |
Grundareal
Heraf vej |
417 m²
0 m² |
Erhvervsareal | 0 m² |
Matrikel / Lejl. nr. |
Matrikel: 2v, Katrevel By, Strellev |
Ejendomsværdi | 694.000 DKK |
Grundværdi | 69.000 DKK |
Annonceret på www.itvang.dk - 24. apr 2024
Adsbølvej 6 - 6870 Ølgod 182 klik
Tinglyst areal 417 m², heraf vej 0 m².
Ejendommen er opført i år 1930 med vægge af mursten og tag af fibercement, herunder asbest. Ejendommen er til-/ombygget i 1985. Bebygget areal er i henhold til BBR-meddelelsen 80 m2. Herudover er der et samlet kælderareal på 10 m2 samt udnyttet tagetage på 38 m2. Samlet boligareal er 118 m2.
Ejendommen forsynes iht. BBR-meddelelsen med centralvarme med én fyringsenhed (flydende brændsel). Det er dog overfor rekvirenten oplyst, at ejendommen i en længere årrække alene er opvarmet med en el-radiator. På det foreliggende grundlag kan det således ikke konstateres, om varmeinstallationen er funktionsdygtig.
Der er iht. BBR-meddelelsen herudover i 1998 opført 1 udhus i vægge af mursten og tag af metal med et bebygget areal på 19 m2.
Villaen indeholder en mindre entre med trappe til udnyttet tagetage. Fra entreen er der ligeledes adgang til stue og køkkenalrum. Fra køkkenet er der adgang til baggang. Herfra er der adgang til badeværelse samt udhuset/værksted. På 1. salen er der en gang samt 2 værelser.
Ejendommen har stået ubeboet i længere tid. Ejendommen bærer præg af, at denne mangler løbende vedligeholdelse, herunder i form af mulig forekomst af råd/skimmel. Ejendommen trænger således til en kraftig renovering og rengøring. Ved besigtigelsen kunne i øvrigt konstateres ødelagt indgangsparti, idet yderste rude var i stykker, ligesom dele af murværket/fugerne mod vejen er mangelfulde.
Beskrivelsen er baseret på besigtigelse af en ikke byggesagkyndig samt oplysninger i BBR, hvilke oplysninger der ikke indestås for.
Ejendommen er et dødsbo, og rekvirenten opfordrer en evt. auktionskøber til grundigt at gennemgå ejendommens fysiske tilstand mv. Ejendommen sælges således uden ansvar af nogen art for såvel rekvirenten som dødsboet eller fogedretten.
Vand
Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.
0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m
Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.
Kommuneinformation - Varde
Kommunen
Tlf.: | 79 94 68 00 |
---|---|
Web: | www.vardekommune.dk |
Indbyggere: | 49.628 |
Skattesatser
Kommuneskat (%): | 25,1 |
---|---|
Kirkeskat (%): | 0,96 |
Grundskyldspromille: | 31,560 |
Småbørn
Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år. | |
Dagpleje: | 2755 (11) |
---|---|
Vuggestue: | 3175 (11) med kost |
Børnehave: | 1725 (11) uden kost |
Pasningsgaranti: | |
Der er 3 mdr. pasningsgarant - (tilflyttere 1 md) Pasningsgarantien gælder hele kommunen - ikke et bestemt område. Der er ikke garanti om et bestemt dagtilbud. Får man ikke sit ønske opfyldt, kan man stå til flytning |
Skolebørn
Skolefritidsordninger: | SFO: Fuld tid: 1720 kr. mdl. I 11 mdr. Morgen: 625 kr. Eftermiddag: 1375. Nødpasning: 155 kr. pr. dag |
---|---|
Tilbud efter skoletid: For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter mulighed for sfo2 (klub for 4.-6.kl.- dagtilbud)i Oksbøl - der er blevet oprettet juniorklubber ved alle andre skoler i kommunen pr. 1/8-15 for 4.-6. kl. - forskelligt om der er egenbetaling. |
|
Antal kommunale skoler: | 18 |
Antal private- og friskoler: | 4 |
Gymnasier mv.: Varde Gymnasium og HF-Kursus |
Offentlig transport
Togstationer: Varde, Varde Nord, Tistrup og *Ølgod Station (regionaltog). Privatbane Varde-Nørre Nebel med station i bl.a. Oksbøl |
Demografi
Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet | |
Børn (%): | 21 (20) |
---|---|
Unge (%): | 7 (9) |
Ældre (%): | 23 (20) |
U. uddannelse (%): | 30 (25) |
M. videreg. uddannelse (%): | 24 (36) |
Anden offentlig service
Sygehuse: Ingen offentlige sygehuse |
Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.
Om ejendommen
Boliga Skøde
Auktion
Ugedag | Torsdag |
---|---|
Dato | 23. maj 2024 |
Tidspunkt | 10:30 |
Retskreds | Esbjerg |
Auktionssted |
Retten i Esbjerg
|
Auktionslokale |
Retssal 13
|
Dokken 1 6700 Esbjerg T: 79 13 66 77 E: foged.esb@domstol.dk W: Retten i Esbjerg 08:30-15.00 |
|
AS-Nr | 44/2024 |
Auktionsnr. | 1 |
Annonceret i Statstidende | 25. apr 2024 |
Størstebeløb | 30.500 DKK |
Advokat
Advokat | Birgit Østergaard Nielsen |
---|---|
CO | Advokatfirmaet Vogel & Gammelby |
Adresse |
Kræmmergade 7, 1. sal
6800 Varde |
Telefon | 75220011 |
Journalnr. | 06-61274 |
Information om fremvisning
mhk@advovest.dk. Såfremt ingen har kontaktet kontoret senest tirsdag den 14.05.2024 kl. 14.00, vil fremvisningen den 16.05.2024 ikke blive gennemført.
Til potentielle købere
Ejendommens historik
Salgshistorik
Ingen registrerede salg siden 1992 |
Udbudshistorik
Ingen registrerede udbud siden 2007 |