Boligtype | Villa |
Boligareal | 185 m² |
Heraf vej |
800 m²
0 m² |
Erhvervsareal | 0 m² |
Matrikel / Lejl. nr. |
Matrikel: 5c, Bjernæs by, Olstrup |
Ejendomsværdi | 570.000 DKK |
Grundværdi | 83.600 DKK |
Annonceret på www.itvang.dk - 17. apr 2024
Byvej 8 - 4970 Rødby 504 klik
Bemærkning: Lolland Kommune har varslet besigtigelse af ejendommen med henblik på bedømmelse af ejendommen i henhold til reglerne i kapitel 9 i byfornyelsesloven.
Tinglyst areal 800 m², heraf vej 0 m².
Iflg. BBR og besigtigelse:
Boligen er et enfamilieshus opført i 1920 af mursten. Boligarealet udgør iflg. BBR 185 m2, heraf udnyttet del af tagetage 50 m2. Stueetagen indeholder entre, 2 værelser, toilet/bad og stort køkken alrum med stort glasparti og udgang mod have og stue. Fra køkken er der udgang til bryggers og værksted i tilbygning. Generelt er stueetagen istandsat/renoveret, om end der mangler nogle afslutninger, herunder f. eks. gelænder ved trappen. Fra entreen er der trappe op til 1. sal, hvor der er gang, 3 værelser og toilet/bad. Det ene værelse, soveværelse, har udgang til terrasse mod haven og har walk-in. Førstesalen fremstår istandsat, om end der mangler nogle afslutninger. Ejendommen opvarmes med elvarme.
Der er endvidere udhus samt carport.
Lolland Kommune har vedtaget ny spildevandsplan, så køber må forvente udgifter til spildevandskloakering på ejendommen på et tidspunkt.
Der gøres opmærksom på, at ovenstående oplysninger til dels er indhentet fra offentlige registre, hvorfor fejl i disse ikke kan gøres gældende mod hverken fogedretten eller rekvirentadvokaten.
Kommuneinformation - Lolland
Tlf.: | 54 67 67 67 |
Web: | www.lolland.dk |
Indbyggere: | 40.539 |
Kommuneskat (%): | 26,3 |
Kirkeskat (%): | 1,23 |
Grundskyldspromille: | 33,090 |
Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år. | |
Dagpleje: | 2742 (12) |
Vuggestue: | 3745 (12) med kost-3159 (12) uden kost |
Børnehave: | 2388 (12) med kost-1802 (12) uden kost |
Pasningsgaranti: | |
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker |
Skolefritidsordninger: | Fuldtid: 1565 kr. mdl. I 12 mdr. Eftermiddag: 1242 Morgen: 324 |
Tilbud efter skoletid: For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter er der mulighed for SFO2/juniorklub |
Antal kommunale skoler: | 2 |
Antal private- og friskoler: | 5 |
Gymnasier mv.: Maribo Gymnasium, Nakskov Gymnasium |
Togstationer: Rødbyfærge (regionaltog). Privatbane Nakskov-Nykøbing F. med station i bl.a. Maribo, Søllested og Nakskov |
Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet | |
Børn (%): | 16 (20) |
Unge (%): | 6 (9) |
Ældre (%): | 30 (20) |
U. uddannelse (%): | 38 (25) |
M. videreg. uddannelse (%): | 17 (36) |
Sygehuse: Ingen offentlige sygehuse |
Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.
Lignende boliger
Boliga Skøde
Ugedag | Onsdag |
Dato | 08. maj 2024 |
Tidspunkt | 11:15 |
Retskreds | Nykøbing Falster |
Auktionssted |
Retten i Nykøbing Falster
Auktionslokale |
Retssal J
Vestensborg Allé 8 4800 Nykøbing F. T: 99 68 44 00 E: foged.nyk@domstol.dk W: Retten i Nykøbing Falster 08.30-15.00 |
AS-Nr | 4-37/2024 |
Auktionsnr. | 2 |
Annonceret i Statstidende | 18. apr 2024 |
Størstebeløb | 42.167 DKK |
Advokat | Lonnie Kromann Nielsen |
CO | Advokatfirmaet Kromann Nielsen |
Adresse |
Torvet 5
4930 Maribo |
Telefon | 53700338 |
Journalnr. | 13397-lbj |
Ingen registrerede salg siden 1992 |
Ingen registrerede udbud siden 2007 |