Boligtype | Landejendom |
---|---|
Boligareal | 179 m² |
Grundareal
Heraf vej |
3.715 m²
0 m² |
Erhvervsareal | 0 m² |
Matrikel / Lejl. nr. |
Matrikel: 29c, Kastbjerg By, Kastbjerg |
Ejendomsværdi | 1.113.000 DKK |
Grundværdi | 271.000 DKK |
Annonceret på www.itvang.dk - 15. apr 2024
Kondrupvej 36 - 8970 Havndal 308 klik
Tinglyst areal 3715 m², heraf vej 0 m².
Ældre pudset ejendom med fibercementtag, herunder asbest. Ifølge BBR-ejermeddelelse er bygningen opført i 1852. Bebygget areal 179 m2, samlet bygningsareal 179 m2, samlet boligareal 179 m2. Pudset udhus med fibercementtag, herunder asbest med et bebygget areal på 337 m2.
Ejendommen består af stuehus, værksted (som tidligere har været anvendt til autoværksted) og en lade.
I stuehusets entré er der laminatgulve. Fra entréen er der adgang til et værelse med trægulv, hvor der også er et køleskab mrkt. Wasco. Derudover er der fra entréen adgang til et stort bryggers med laminatgulve, hvor der befinder sig en vaskemaskine mrkt. Electrolux og tørretumbler mrkt. Whirlpool.
Overfor bryggerset er der et stort nyere badeværelse med fliser, to håndvaske, separat bruseniche og badekar.
Til højre for entré er der en stor spisestue og stue i forlængelse af hinanden med trægulve.
I køkkenet er der laminatgulve, et køle/fryseskab af ukendt mærke, ovn og opvaskemaskine af mrkt. Wasco, kogeplade og emhætte af ukendt mærke.
I forlængelse af stuen er der to værelser med trægulve.
Ejer har oplyst, at der er gulvvarme i entré, badeværelse og køkken. I den øvrige del af stuehuset er der radiatorer.
Bygningen til højre for stuehuset, hvor der tidligere har været drevet autoværksted, fremstår råt. Værkstedet er opdelt i seks rum.
Laden fremgår rå og slidt med utætte vinduer.
Der tages forbehold for tilstedeværelse af ovennævnte hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.
Det præciseres, at ovennævnte delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.
Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.
Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.
Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse.
Vand
Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.
0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m
Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.
Kommuneinformation - Randers
Kommunen
Tlf.: | 89 15 15 15 |
---|---|
Web: | www.randers.dk |
Indbyggere: | 98.190 |
Skattesatser
Kommuneskat (%): | 25,8 |
---|---|
Kirkeskat (%): | 0,89 |
Grundskyldspromille: | 27,930 |
Småbørn
Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år. | |
Dagpleje: | 2508 (12) |
---|---|
Vuggestue: | 3467 (12) med kost-2825 (12) uden kost |
Børnehave: | 2377 (12) med kost-1735 (12) uden kost |
Pasningsgaranti: | |
Efter barsel er der tilbud om en plads i dagpleje eller vuggestue |
Skolebørn
Skolefritidsordninger: | SFO: heldagsplads 1929 kr. md. i 11 mdr./ Morgen 600 kr./ Morgen+ferie 1036 kr. |
---|---|
Tilbud efter skoletid: For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter er der tilbud om juniorklub. |
|
Antal kommunale skoler: | 25 |
Antal private- og friskoler: | 7 |
Gymnasier mv.: Amtsgymnasiet i Paderup, Randers Statsskole |
Offentlig transport
Togstationer: Randers, Langå Station (IC, regionaltog) |
Demografi
Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet | |
Børn (%): | 20 (20) |
---|---|
Unge (%): | 9 (9) |
Ældre (%): | 21 (20) |
U. uddannelse (%): | 29 (25) |
M. videreg. uddannelse (%): | 26 (36) |
Anden offentlig service
Sygehuse: Randers Centralsygehus |
Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.
Om ejendommen
Boliga Skøde
Auktion
Ugedag | Onsdag |
---|---|
Dato | 08. maj 2024 |
Tidspunkt | 10:00 |
Retskreds | Randers |
Auktionssted |
Retten i Randers
|
Auktionslokale |
Mødelokale 21
|
Nørregade 1 8900 Randers C T: 99688600 E: foged.ran@domstol.dk W: Retten i Randers 08.30-15.00 |
|
AS-Nr | 54-51/2024 |
Auktionsnr. | 1 |
Annonceret i Statstidende | 17. apr 2024 |
Størstebeløb | 43.600 DKK |
Advokat
Advokat | Jan Toft Olesen |
---|---|
CO | Lou Advokatfirma |
Adresse |
Østergrave 4
8900 Randers C |
Telefon | 70300500 |
Journalnr. | 110-101755 |
Information om fremvisning
Til potentielle købere
Ejendommens historik
Salgshistorik
Ingen registrerede salg siden 1992 |
Udbudshistorik
Ingen registrerede udbud siden 2007 |