Hobrovej 137 - 9560 Hadsund 577 klik

Højeste bud på 1. auktion var 1 kr.

NY AUKTION

Tinglyst areal i alt 1124 m², heraf vej i alt 56 m².

Ældre rødstensvilla med betontagsten. Ifølge BBR-ejermeddelelse er bygningen opført i 1918. Bebygget areal 86 m2, samlet boligareal 86 m2, samlet kælderareal, heraf dyb kælder 86 m2, samlet tagetageareal 60 m2, heraf udbyttet tagetage 60 m2. Carport med et bebygget areal på 24 m2, heraf indbygget udhus 8 m2.

Indeholder:

Entre med trægulv, tapet og træloft. Køkken/alrum/spisestue med trægulv, køle/fryseskab mrkt. Gram, komfur mrkt. Voss, emhætte mrkt. Voss, opvaskemaskine mrkt. Bosch, tapet, træloft og Morsø støbejernsbrændeovn. Badeværelse med separat bruseniche, klinker og træloft. Stor stue med trægulv, tapet, træloft og terrassedør.

Nye vinduer i køkken og badeværelse.

Trappe til 1. sal med meget koldt loftsrum med gulvtæppe (formentlig uden isolering). Badeværelse med trægulv, træloft og gipsvægge. Repos med trægulv, gipsvægge og træloft. Tre værelser med trægulv, gipsvægge og træloft.

Kælder med flisegulv. Pulterrum med betongulv. Rum med rå beton med 140 ltr. varmtvandsbeholder og fastbrændselsfyr (ikke godkendt), vaskemaskine mrkt. Samsung og tørretumbler mrkt. Bosch. Toilet med klinker og træloft. Rum med skabe og vask. To værelser med trægulv, gipsplader og tapet på vægge. Entre fra kælder med betongulv, træ på vægge og træloft. Kummefryser mrkt. Gram.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af ovennævnte hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Det præciseres, at ovennævnte delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Mariagerfjord

Kommunen

Tlf.: 97 11 30 00
Web: www.mariagerfjord.dk
Indbyggere: 41.536

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,9
Kirkeskat (%): 1,15
Grundskyldspromille: 34,000

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2865 (11)
Vuggestue: 3651 (11) med kost
Børnehave: 2579 (11) med kost-2083 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: 1771 kr. i 11 mdr.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 8
Antal private- og friskoler: 5
Gymnasier mv.:
Hobro Gymnasium og HF-Kursus

Offentlig transport

Togstationer:
Hobro og Arden Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 19 (20)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 23 (20)
U. uddannelse (%): 31 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 24 (36)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Hobro/Terndrup Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 86 m²
Grundareal
Heraf vej
1.124 m²
56 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 9d, 9e, 9f, Vive By, Vive
Ejendomsværdi 430.000 DKK
Grundværdi 106.800 DKK
Hent salgsopstillingen 92 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Boliga Skøde

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?


Beregn pris Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 14. feb 2023
Tidspunkt 09:20
Retskreds Aalborg
Auktionssted
Retten i Aalborg
Auktionslokale
Retssal 1
Badehusvej 17
9000 Aalborg
T: 99688400
E: tvang.alb@domstol.dk
W: Retten i Aalborg
08.30-15.00
AS-Nr 16- 355/2022
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 13. jan 2023
Størstebeløb 38.500 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 130-99372

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Aalborg med henvisning til As nr. 16- 355/2022

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →