Syrenvej 7 - 7860 Spøttrup 616 klik

Ingen bud på 1. auktion

Ny auktion.

Tinglyst areal 777 m2, heraf vej 0 m2.

På ejendommen står en delvist nedbrændt helårsbolig, en garage og et skur.

Boligen brændte den 08-03-2021 og står på nuværende tidspunkt ubeskyttet for vind og vejr. Førstesalen er nedbrændt, mens stueetagens stand er ukendt. Boligens ydervægge er opført i mursten.

Boligen er et fritliggende enfamilieshus, som er opført i 1944 og til/ombygget i 2001. Det bebyggede areal er ifølge BBR 116 m2. Førstesalens areal udgjorde 86 m2. Det samlede areal i boligen udgjorde således 202 m2.

Indretning:

Boligen består ifølge BBR af fem værelser, et toilet, et badeværelse og et køkken. Det er uvidst, hvorledes rummene fordelte sig på boligens to etager.

Varmeinstallation er fjernvarme/blokvarme.

Udearealer:

Garagen er opført i 1983 og ombygget i 1988. Den har et bebygget areal på 48 m2 og har plads til to køretøjer. Den er opført i mursten og tagdækningsmaterialet er tagpap med lille hældning. Der er installeret el i garagen.

Bagved boligen er opført et skur med to rum. Ifølge BBR udgør skuret en garage på 17 m2. Det er opført i mursten med tagdækningsmateriale af fibercement herunder asbest.

Opførelsesåret er ukendt.

Mellem boligen og garagen er anlagt fliseterrasse.

Øvrige oplysninger:

Vandforsyning sker fra alment vandforsyningsanlæg.

Der er ikke yderligere beløb til udbetaling i forbindelse med ejendommens brandforsikring.

Der henvises til vedhæftet rapport fra DBI Brand & Sikring vedrørende brandundersøgelse.

Såfremt der ved tvangsauktion måtte være lukket for ejendommens forsyning (el, vand og varme) må det påregnes, at der til forsyningsselskaberne skal betales et gebyr for genåbning.

For så vidt angår forfalden gæld til kommunen henviser rekvirenten til det i ejendomsdatarapporten oplyste herom. Beløbet er fortrinsberettiget og er dermed medtaget i størstebeløbet.

Det bemærkes, at både energimærkning og tilstandsrapport er udarbejdet før branden, nærmere bestemt den 26-07-2010 og den 03-05-2011.

Ejendommen er besigtiget den 24-09-2022. Der tages forbehold for, at ovennævnte oplysninger er baseret på usagkyndig besigtigelse samt offentlige registre.

Ejendommen købes som beset. Det tages forbehold for fejl og mangler. Der garanteres ikke for hvidevarernes funktionsdygtighed. Hverken Fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant kan drages til ansvar for fejl og mangler ved ejendommen. Ydermere opfordres køber til at besigtige ejendommen inden auktionen.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Skive

Kommunen

Tlf.: 99 15 55 00
Web: www.skive.dk
Indbyggere: 45.425

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,5
Kirkeskat (%): 1,09
Grundskyldspromille: 20,680

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2525 (12)
Vuggestue: 3574 (12) med kost-3574 (12) uden kost
Børnehave: 2361 (12) med kost-1911 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: 1835 kr. mdl. I 11 mdr.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter er der klub.
Antal kommunale skoler: 19
Antal private- og friskoler: 3
Gymnasier mv.:
Skive Gymnasium og HF

Offentlig transport

Togstationer:
Skive Station, Højslev Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 19 (20)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 24 (20)
U. uddannelse (%): 31 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 23 (36)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Skive Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 202 m²
Grundareal
Heraf vej
777 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 1cs, Bustrup Hgd., Lem
Ejendomsværdi 720.000 DKK
Grundværdi 89.900 DKK
Hent salgsopstillingen 83 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Boliga Skøde

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?


Beregn pris Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Fredag
Dato 09. dec 2022
Tidspunkt 11:00
Retskreds Viborg
Auktionssted
Retten i Viborg
Auktionslokale
Retssal H
Klostermarken 10
8800 Viborg
T: 99 68 30 00
E: viborg@domstol.dk 
W: Retten i Viborg
08.30-15.00 
AS-Nr 2-155/2022
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 03. nov 2022
Størstebeløb 51.529 DKK

Advokat

Nicolas Mikkelsen
Advokat Nicolas Mikkelsen
CO DreistStorgaard Advokater A/S
Adresse Bag Haverne 32
4600 Køge
Telefon 56634466
Journalnr. 174319

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Viborg med henvisning til As nr. 2-155/2022

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →