Kovej 3 - 6280 Højer 665 klik

Ejendommen er et enfamiliehus, der ifølge BBR er opført i 1877.

Ifølge BBR-ejermeddelelsen udgør ejendommens boligareal 73 m².

Grunden udgør ifølge tingbogen 192 m², heraf vej 0 m².

Ejendommen er bevaringsværdig og har bevaringsværdi 2. Ejendommen er beliggende i byzone og omfattet af lokalplan nr. 070-210. Ifølge ejendomsdatarapporten er ejendommen omfattet af kloakplan om separatkloakering. Boet er ikke i besiddelse af information om, at separatkloakering skulle være gennemført.

Ejendommen er opført i røde mursten og med tagdækning af stråtag.

Ejendommen er i stueplan indrettet med entre, stue, soveværelse, bad og bryggers samt viktualierum.

Køkkenet er af nyere dato og indrettet med hvide skabselementer og parketgulv. Badeværelset er med badekar samt klinker på gulve og vægge.

Ved besigtigelsen blev der konstateret følgende hårde hvidevarer: vaskemaskine, køleskab, ovn, opvaskemaskine, kogeplade og emhætte.

Ejendommen opvarmes med elradiatorer og varmepumpe. Der er desuden en brændeovn, hvis alder er ukendt.

Der er ikke foretaget opmåling af ejendommen i forbindelse med besigtigelsen.

Beskrivelsen er udarbejdet på baggrund af oplysninger i offentlige registre, herunder blandt andre BBR-ejermeddelelsen samt det ved besigtigelsen den 08.06.2022 konstaterede. Oplysningerne kan adskille sig fra de faktiske forhold, og der indestås således ikke herfor.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror på lovgivningens

almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Tønder

Kommunen

Tlf.: 74 92 92 92
Web: www.toender.dk
Indbyggere: 37.050

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,3
Kirkeskat (%): 1,16
Grundskyldspromille: 21,240

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2613 (12)
Vuggestue: 3126 (12) med kost-2724 (12) uden kost
Børnehave: 2374 (12) med kost-1972 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der garanti om enten en dagplejeplads eller en plads i en småbørnsgruppe.

Skolebørn

Skolefritidsordninger: SFO morgenplads 635 kr. SFO eftermiddagsplads 1.165 kr. SFO heltidsplads 1.800 kr. i 11 mdr.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 4. klasse. Ingen klub tilbud i Tønder Kommune.
Antal kommunale skoler: 5
Antal private- og friskoler: 12
Gymnasier mv.:
Studenterkurset og Kostskolen i Sønderjylland, Tønder Gymnasium og HF

Offentlig transport

Togstationer:
Tønder, Tønder Nord, Brøns, Døstrup, Rejsby, Skærbæk, Bredebro og Visby Station (regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 19 (20)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 25 (20)
U. uddannelse (%): 33 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 21 (36)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Tønder Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 73 m²
Grundareal
Heraf vej
192 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 468, Højer ejerlav
Ejendomsværdi 350.000 DKK
Grundværdi 16.400 DKK
Hent salgsopstillingen 125 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Boliga Skøde

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?


Beregn pris Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 02. aug 2022
Tidspunkt 09:00
Retskreds Sønderborg
Auktionssted
Retten i Sønderborg
Auktionslokale
Retssal 2
Stationsvej 10
6400 Sønderborg
T: 73 42 41 21
E: foged.son@domstol.dk
W: Retten i Sønderborg
08.30-15.00
AS-Nr 126-/2022
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 21. jun 2022
Størstebeløb 23.612 DKK

Advokat

Klaus Snitgaard Nielsen
Advokat Klaus Snitgaard Nielsen
CO ADVODAN Tønder
Adresse Søndergade 58A
6520 Toftlund
Telefon 74831062
Journalnr. 155-69612a-MERO

Information om fremvisning

Mandag, den 1. august 2022, kl. 14.00 efter forudgående tilmelding
til Klaus Snitgaard Nielsen pr. mail klsn@advodan.dk, eller pr. tlf. 74721010 senest mandag den 1. august 2022 kl. 12.00. Er der ingen tilmeldte, vil der ikke være nogen fremvisning.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Sønderborg med henvisning til As nr. 126-/2022

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →