Stampemøllevej 7 - 6510 Gram 334 klik

Højeste bud på 1. auktion var 60.000 kr.

Ny auktion.

Obs - ny auktion - højeste bud på 1. auktion kr. 60.000.

Ifølge BBR-ejermeddelelsen udgør ejendommens boligareal 200 m², heraf 49 m² udnyttet tagetage. Grunden udgør ifølge tingbogen 1.009 m², heraf vej 0 m².

Ejendommen er ifølge BBR opført i mursten og med tagdækning af fibercement, herunder asbest.

Ejendommen er i stueplan indrettet med to entreer, stue i forbindelse med spisestue, køkken, badeværelse samt 3 værelser.

Badeværelset er indrettet med lyse klinker og lyse elementer.

Førstesalen er opdelt i to afdelinger. Den ene afdeling er indrettet med et gennemgangsrum, hvorfra man får adgang til to værelser og et toilet. Den anden afdeling er indrettet med et større åbent lokale, hvorfra man har adgang til to mindre værelser og en hems. Under husets køkken er en kælder der ifølge BBR er på 12 m².

Hele området har for nyligt været udsat for en oversvømmelse, dette har resulteret i vandskader især i kældrene, køkkenet og den ene entre/fordelingsgang.

Til ejendommen hører et udhus opført i mursten, der ikke er registreret i BBR. Under udhuset er endnu en kælder.

Der er ligeledes opført et udhus i træ på ejendommen. Dette er heller ikke registreret i BBR.

Køkkenet er indrettet med hvide elementer. Ved besigtigelsen blev konstateret følgende hårde hvidevarer: Zanussi køleskab, ovn af mærket Gram, kogeplade af mærket Siemens, emhætte af mærket Voss og opvaskemaskine af mærket Miele. Der var desuden en vaskemaskine af mærket Bauknecht.

Ejendommen er indrettet med centralvarmeanlæg med naturgas som opvarmningsmiddel men opvarmes i øjeblikket med 3 elektriske luft-til-luft varmepumper.

Der er ikke foretaget opmåling af ejendommen i forbindelse med besigtigelsen. Beskrivelsen er udarbejdet på baggrund af oplysninger i offentlige registre, herunder blandt andre BBR-ejermeddelelsen samt det ved besigtigelsen den 26.08.2021 konstaterede. Oplysningerne kan adskille sig fra de faktiske forhold, og der indestås således ikke herfor.

Haven er udlagt i græsplæne, træer og buske. Der er desuden en bæk i baghaven.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Haderslev

Kommunen

Tlf.: 74 34 34 34
Web: www.haderslev.dk
Indbyggere: 55.376

Skattesatser

Kommuneskat (%): 26,3
Kirkeskat (%): 0,95
Grundskyldspromille: 24,360

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2633 (11)
Vuggestue: 3550 (11) uden kost
Børnehave: 2228 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Morgen 745 kr. Eftermiddag 1.453 kr. Fuldtid 1.817 kr. i 11 måneder.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordninger til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 9
Antal private- og friskoler: 6
Gymnasier mv.:
Haderslev Katedralskole

Offentlig transport

Togstationer:
Vojens Station (IC)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 20 (20)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 23 (20)
U. uddannelse (%): 32 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 25 (36)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Ingen offentlige sygehuse

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 200 m²
Grundareal
Heraf vej
1.009 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 54, Fole ejerlav, Fole
Ejendomsværdi 520.000 DKK
Grundværdi 77.300 DKK
Hent salgsopstillingen 39 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Torsdag
Dato 04. nov 2021
Tidspunkt 10:00
Retskreds Sønderborg
Auktionssted
Retten i Sønderborg
Auktionslokale
Retssal 9
Stationsvej 10
6400 Sønderborg
T: 73 42 41 21
E: foged.son@domstol.dk
W: Retten i Sønderborg
08.30-15.00
AS-Nr 6-204/2021
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 16. okt 2021
Størstebeløb 27.787 DKK

Advokat

Stefan Østerby-Jørgensen
Advokat Stefan Østerby-Jørgensen
CO ADVODAN Tønder
Adresse Søndergade 58A
6520 Toftlund
Telefon 74831062
Journalnr. 375-68680-MERO

Information om fremvisning

Onsdag, den 27. oktober 2021, kl. 15.00.

Tilmelding skal ske hertil senest tirsdag, den 26. oktober 2021, kl. 15.00 – enten pr. mail mero@advodan.dk eller telefon 74831062. Ved ingen tilmeldte, vil fremvisningen blive aflyst.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Sønderborg med henvisning til As nr. 6-204/2021

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →