Amerikavej 17 - 9500 Hobro 247 klik

Højeste bud på 1. auktion var 160.000 kr.

Tinglyst areal 749 m², heraf vej 107 m².

Ældre pudset hus med bølgeeternittag.

Ifølge BBR-ejermeddelelse er bygningen opført i 1880, til-/ombygningsår 1965. Bebygget areal 76 m², samlet bygningsareal, samlet tagetageareal 18 m², heraf udnyttet tagetage 18 m², samlet boligareal 94 m². Garage med et bebygget areal på 12 m². Udhus med et bebygget areal på 6 m². Garage opført i 1986 med et bebygget areal på 50 m².

Indeholder:

Baggang med klinker på gulv, og som fungerer som indgang. Badeværelse med klinker og bruseniche. Gammelt køkken med komfur og emhætte. Stue med gulvtæppe, træloft/gipsloft. Soveværelse med trægulv og trælofter og fugt i vægge. Nedlagt badeværelse.

1. sal.

To rum med trægulv.

Der er lavt til loftet i hele huset og fladt tag på tilbygning.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af ovennævnte hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Det præciseres, at ovennævnte delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Mariagerfjord

Kommunen

Tlf.: 97 11 30 00
Web: www.mariagerfjord.dk
Indbyggere: 41.800

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,9
Kirkeskat (%): 1,15
Grundskyldspromille: 34

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2865 (11)
Vuggestue: 3492 (11) med kost-3286 (11) uden kost
Børnehave: 1992 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: 1771 kr. i 11 mdr.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 8
Antal private- og friskoler: 5
Gymnasier mv.:
Hobro Gymnasium og HF-Kursus

Offentlig transport

Togstationer:
Hobro og Arden Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 19 (20)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 23 (20)
U. uddannelse (%): 32 (27)
M. videreg. uddannelse (%): 23 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Hobro/Terndrup Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret August 2020.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 94 m²
Grundareal
Heraf vej
749 m²
107 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 60ap, Hobro Markjorder
Ejendomsværdi 380.000 DKK
Grundværdi 30.500 DKK
Hent salgsopstillingen 25 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 29. jun 2021
Tidspunkt 09:40
Retskreds Aalborg
Auktionssted
Retten i Aalborg
Auktionslokale
Retssal 1
Badehusvej 17
9000 Aalborg
T: 99688400
E: tvang.alb@domstol.dk
W: Retten i Aalborg
08.30-15.00
AS-Nr 16-131/2021
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 02. jun 2021
Størstebeløb 22.800 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 110-96175

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Aalborg med henvisning til As nr. 16-131/2021

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →