Herbergervej 18 - 4840 Nørre Alslev 215 klik

Bemærk, at auktionen afholdes i Retten i Nykøbing Falster, Hovedbiblioteket, Salen i Rosenvænget, Rosenvænget 17, 1. sal, 4800 Nykøbing Falster.

Auktionskøbere gøres opmærksomme på, at fogedretterne overholder sundhedsmyndighedernes anbefalinger vedrørende Covid-19.

Kommunen har varslet tilsyn på ejendommen og materialet kan ses sidst i salgsopstillingen, der er opdateret 25.02.21, kl. 14.40.

Tinglyst areal 5.000 m², heraf vej 0 m².

Ejendommen er godt beliggende på en stor grund, i landlige omgivelser, tæt på vandet og ca. 7-8 km vest for Nr. Alslev. Huset fremstår med ydervægge i tegl, og taget er belagt med ældre bølgeeternit. Vinduerne er termoruder i plastrammer. Opvarmning sker med oliefyr og varmepumpe.

Huset er i stueetagen indrettet med entré, stue, køkken med ældre elementer og spiseplads, bryggers, værelse, toilet samt badeværelse med terrazzo og brus. 1. sal indeholder 2 værelser. Huset har gipslofter og gulvene varierer mellem pergogulve, tæppebelagte gulve og terrazzogulve.

Der var i huset på besigtigelsestidspunktet følgende hårde hvidevarer: Siemens komfur, emhætte af ukendt mærke, Bosch opvaskemaskine og Matsui køleskab.

Ejendommen fremstår i mindre god vedligeholdelsesstand såvel indvendigt som udvendigt. Den fremstår noget utidssvarende og trænger til renovering. Der er store fugtskjolde på loftet på 1. sal, som iflg. ejer skyldes mår. Der vokser efeu gennem tagvindue på 1. sal. Der henstår mange effekter både inde og ude, og der må forventes omkostninger til bortskaffelse.

Til ejendommen hører 3 store udhuse, der fremstår i dårlig stand. Taget mangler på en af bygningerne.

Det fremgår blandt andet af ejendomsdatarapporten, at ejendommen er beliggende i landzone og inden for et område, hvor der gælder kommuneplaner. For yderligere oplysninger herom henvises til kommunen.

Ejendommen er beliggende i et område med drikkevandsinteresser.

Afløbsforholdene er angivet som mekanisk rensning med privat udledning direkte til vandløb, sø eller hav. Der er givet påbud om forbedret rensning: Skal tilsluttes spildevandsforsyningsselskab. Frist for forbedret rensning: 10.07.2015. Der gælder renseklasse.

På ejendommen er registreret en olietank fra 1980. Olietankbekendtgørelsens regler er formentlig ikke overholdt.

På ejendommen er registret en byggesag fra 2005 vedrørende tilbygning af 51,84 m² udestue. Udestuen er ikke opført.

Iflg. BBR

Oplysninger om bygninger:

Bygningsnr.: 1

Fritliggende enfamiliehus. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: 1945. Antal etager u. kælder & tagetage: 1. Antal helårsboliger med køkken: 1. Antal værelser: 5 Antal toiletter: 2 Antal bade: 1. Køkkenforhold: Eget køkken med afløb. Materialer: Ydervæggens materiale: Mursten. Tagdækningsmateriale: Fibercement herunder asbest. Bebygget areal 104 m². Samlet bygningsareal (ekskl. kælder & tagetage) 104 m². Samlet kælderareal 4 m². Samlet tagetageareal 67 m². Heraf udnyttet tagetage 29 m². Samlet boligareal 133 m². Energioplysninger: Varmeinstallation: Centralvarme med én fyringsenhed. Opvarmningsmiddel: Flydende brændsel.

Bygningsnr.: 2

Bygningens anvendelse: Garage (med plads til et eller to køretøjer). Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: Ukendt. Materialer: Ydervæggens materiale: Mursten. Tagdækningsmateriale: Fibercement, herunder asbest. Bebygget areal: 156 m².

Bygningsnr.: 3

Bygningens anvendelse: Udhus. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: Ukendt. Materialer: Ydervæggens materiale: Mursten. Tagdækningsmateriale: Fibercement, herunder asbest. Bebygget areal: 110 m².

Bygningsnr.: 4

Bygningens anvendelse: Udhus. Beliggenhed (kvalitet): Sikker. Opførelsesår: Ukendt. Bebygget areal: 90 m².

Oplysninger om byggesager:

Byggesagsnr.: -0644. Byggesagen berører: Bygning nr. 1. Byggesagstype : Til/ombygning. Byggetilladelse : 05.04.2005. Byggesagsdato : 05.04.2005. Påbegyndt: 14.04.2005.

Oplysninger om grunde:

Vand & afløb: Vandforsyning: Privat vandforsyningsanlæg. Afløbsforhold: Mekanisk rensning med privat udledning direkte til vandløb, sø eller hav. Påbud om forbedret rensning: Skal tilsluttes spildevandsforsyningsselskab. Frist for forbedret rensning: 10.07.2015.

Oplysninger om tekniske anlæg:

Anlægsnr.: 1

Beliggenhed (kvalitet): Usikker. Tank. Driftstatus: I drift. Etableringsår: 1980. Størrelsesklasse: 1. Placering: Indendørs. Størrelse: 1.200 L. Indhold: Mineralske olieprodukter (Olietankbekendtgørelsens § 6, stk. 1, nr. 13).

Kommuneinformation - Guldborgsund

Tlf.: 54 73 10 00
Web: www.guldborgsund.dk
Indbyggere: 60.722

Kommuneskat (%): 25,8
Kirkeskat (%): 1,16
Grundskyldspromille: 32,34

Dagpleje: 2885 (12)
Vuggestue: 3943 (12) med kost-3299 (12) uden kost
Børnehave: 2333 (12) med kost-1689 (12) uden kost

Skolefritidsordninger: Heldags SFO 1703 kr. mdl. I 11 mdr. Morgen SFO 588 kr.
Børn i 0-10. klasse kan vælge mellem fuldtids-SFO. morgen-SFO eller klubtilbud
Antal kommunale skoler: 19
Antal private- og friskoler: 9
Nykøbing Katedralskole

Nykøbing F., Eskilstrup, Nr. Alslev Station (regionaltog), privatbane Nykøbing F.-Nakskov med station i bl.a. Sakskøbing

Børn (%): 17 (20)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 27 (20)
U. uddannelse (%): 33 (27)
M. videreg. uddannelse (%): 22 (33)

Centralsygehuset i Nykøbing Falster

Boligareal 133 m²
5.000 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 12c, V. Kippinge By, Kippinge
Ejendomsværdi 740.000 DKK
Grundværdi 257.400 DKK
Hent salgsopstillingen 46 downloads
Riv ned og byg nyt
Lån til nybyggeri og renovering hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Ugedag Fredag
Dato 12. mar 2021
Tidspunkt 09:40
Retskreds Nykøbing Falster
Retten i Nykøbing Falster
Hovedbiblioteket, Salen i Rosenvænget
Rosenvænget 17, 1.
4800 Nykøbing F.
T: 99 68 44 00
E: foged.nyk@domstol.dk
W: Retten i Nykøbing Falster
AS-Nr 4-575/2020
Annonceret i Statstidende 24. feb 2021
Størstebeløb 41.037 DKK

Karsten Gudmand-Høyer
Advokat Karsten Gudmand-Høyer
CO NJORD Law Firm
Adresse Pilestræde 58
1112 København K
Telefon 33124522
Journalnr. 510742-226038

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Nykøbing Falster med henvisning til As nr. 4-575/2020