Skelstien 1 - 8400 Ebeltoft 1516 klik

Tinglyst areal 2.200 m², heraf vej 0 m².

I henhold til BBR er sommerhuset opført i 1972, med carport på 18 m² tilbygget i 2002. Det bebyggede areal er ifølge BBR 159 m², med 55 m² kælder, 133 m² boligareal og 26 m² indbygget garage.

Taget er ifølge BBR opført i tagpap med lille hældning. Ejendommen opvarmes ifølge BBR fra elovne, samt supplerende fra brændeovn.

Ejendommen ligger på en naturgrund på 2.200 m², heraf vej 0 m².

En mindre del af ejendommen består af en tæt, men ikke færdigbygget tilbygning til sommerhuset. Udvendigt er en facade beklædt med træ og resten i oppudsede gasbetonblokke, indvendig står tilbygningen i rå gasbetonblokke og uden loftsbeklædning.

I BBR er anført følgende herom: Færdigmeldt, men mangler at indsende færdigmelding samt erklæring vedr. teknisk dokumentation.

Sommerhusets gulve er beklædt dels med trælaminatgulv, dels med klinker, dels med gulvtæppe i soveværelset. Lofter er dels trælisteloft, dels med pladeloft.

Sommerhuset har 6 rum til beboelse, badeværelse og køkken.

I ejendommens underetage forefindes indbygget garage.

På sommerhusgrunden forefindes et skur og en overdækning med pvc-tag.

Endvidere henstår der på ejendommen en ældre campingvogn.

Beskrivelsen af ejendommen er dels baseret på BBR-ejermeddelelsen, samt besigtigelse af ejendommen.

Auktionskøber gøres særligt opmærksom på at ejendommen sælges som beset og uden nogen form for ansvar, for forurening, fejl og mangler.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Syddjurs

Kommunen

Tlf.: 87 53 50 00
Web: www.syddjurs.dk
Indbyggere: 41.719

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,7
Kirkeskat (%): 1
Grundskyldspromille: 33,8

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2400 (12)
Vuggestue: 2370 (11) uden kost
Børnehave: 1400 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritodsordninger: 1250 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. Kun morgen: 440 kr. mdl. Ferier: 310 kr. pr. uge
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordninger til og med marts i 3. klasse. Herefter er der mulighed for juniorklub
Antal kommunale skoler: 14
Antal private- og friskoler: 3
Gymnasier mv.:
Rønde Gymnasium

Offentlig transport

Togstationer:
Kolind, Hornslet, Mørke og Ryomgaard Station (regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 6 (9)
Ældre (%): 22 (18)
U. uddannelse (%): 24 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 28 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Ingen offentlige sygehuse

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Fritidshus
Boligareal 133 m²
Grundareal
Heraf vej
2.200 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 3dz, Lyngsbæk by, Dråby
Ejendomsværdi 1.400.000 DKK
Grundværdi 226.700 DKK
Hent salgsopstillingen 163 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 19. aug 2020
Tidspunkt 09:00
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers
Auktionslokale
Mødelokale 24
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 99688600
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 54-110/2020
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 01. aug 2020
Størstebeløb 50.022 DKK

Advokat

Advokat Claus Winther Jensen
CO Advokatgruppen
Adresse Emil Møllersgade 41B
8700 Horsens
Telefon 70101330
Journalnr. 214-21270-1-CWJ/BH

Information om fremvisning

Interesserede købere kan besigtige ejendommen den 13. august 2020 kl. 14.00. Tilmelding kan ske til bh@advokatgruppen.dk eller 76207484.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers med henvisning til As nr. 54-110/2020

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →