Damager 49 - 6400 Sønderborg 239 klik

Tinglyst areal 706 m², heraf vej 0 m².

Etplans parcelhus beliggende på lukket villavej i Ulkebøl.

Ejendommen er et enfamilieshus, som ifølge BBR-meddelelsen er opført i 1967, men er moderniseret. Ydervæggene er i gule mursten, som er delvist vandskurede, tagdækningen er eternittag, som ligesom termovinduerne må forventes at skulle udskiftes inden for en årrække.

Bebygget areal udgør 174 m², hvoraf 23 m² er registreret som udestue (delvist nedrevet), så det samlede boligareal herefter udgør 151 m², jf. BBR-meddelelsen. Der er desuden i BBR-meddelelsen anført en garage med et registreret areal på 70 m², men de faktiske forhold adskiller sig ved, at der af garagen er inddraget et værelse, som efter det oplyste er medregnet i boligarealet), mens den resterende del af garagen består af en carport og et udhus/værksted. Ydervæggene er træbeklædning, og tagbelægningen er tagpap.

Boligen indeholder entré/fordelingsgang, som giver adgang til 2 værelser samt et badeværelse, hvortil der er det yderligere værelse, som er inddraget fra garagen. Husets centrale rum er køkken/alrummet med åben forbindelse til stuen, som har udgang til haven. Ved køkkenet er der et bryggers med egen udedør.

Loftsbeklædningen er trælistelofter, mens gulvbelægningen er sorte klinker, bortset fra i værelserne, hvor der er træ/laminatklikgulve. Der er gulvvarme i alle rum. Køkkenet har keramisk kogeplade, emhætte, opvaskemaskine, ovn og amerikanerkøleskab/fryser. Køkkenbordpladen er sort, mens skabene er hvide højglans (formentligt et Kvik-køkken), hvor der mangler en front ved opvaskemaskinen. Badeværelset har sorte skabe, hvid håndvask og bruseniche.

Ejendommen fremstår funktionsdygtig, men mangler det sidste finish nogle steder. Udenomsarealerne er hovedsageligt belægningssten, og i indkørslen er der plads til 2 biler.

Ejendommen bebos af den ene ejers far, men der er ikke tale om et lejeforhold, og faderen har oplyst, at han vil være fraflyttet inden tvangsauktionen, men vil fortsat holde opsyn med ejendommen. Vaskemaskine og tørretumbler i bryggerset tilhører faderen og medtages ved fraflytning.

Ejendommen opvarmes via fjernvarme. Vandforsyning er fra fælles, privat vandværk. Ejendommens afløbsforhold er til spildevandsforsyningens renseanlæg. Kloaksystemet er separeret, jf. BBR-meddelelsen.

Foranstående oplysninger hidrører fra besigtigelse af ejendommen, beboeroplysninger samt offentlige registreringer, så som eksempelvis BBR-meddelelsen, hvorfor der ikke indestås for oplysningernes rigtighed, og de i BBR-meddelelsen registrerede forhold kan adskille sig fra de faktiske forhold. Der er ikke foretaget opmåling af arealerne i forbindelse med tvangsauktionen.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Sønderborg

Kommunen

Tlf.: 88 72 64 00
Web: www.sonderborg.dk
Indbyggere: 75.264

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,7
Kirkeskat (%): 0,93
Grundskyldspromille: 27,1

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2492 (11)
Vuggestue: 3277 (11) med kost-2881 (11) uden kost
Børnehave: 1746 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: SFO: 1824 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. Deltidsplds (6:30-13.00): 985 kr. SFO-klub: 953 kr. mdl. for 5 dage om ugen. Morgenpasning 506 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for SFO til og med 2. klasse. Herefter er der mulighed for SFO-klub for børn i 3. til og med 6. klasse - 5 dage om ugen - 11 mdr.(fra 1. skoledag i august til 30. juni) For børn i 3. klasse kan der tilkøbes/købes morgenpasning. På skolernes lukkedage kan der købes pasning
Antal kommunale skoler: 20
Antal private- og friskoler: 12
Gymnasier mv.:
Amtsgymnasiet i Sønderborg, Sønderborg Gymnasium og HF-Kursus

Offentlig transport

Togstationer:
Gråsten og Sønderborg Station (IC)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 22 (18)
U. uddannelse (%): 26 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 29 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Sønderborg Sygehus, Augustenborg Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 151 m²
Grundareal
Heraf vej
706 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 614, Ulkebøl Ejerlav, Ulkebøl
Ejendomsværdi 1.100.000 DKK
Grundværdi 293.700 DKK
Hent salgsopstillingen 40 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Torsdag
Dato 27. aug 2020
Tidspunkt 09:00
Retskreds Sønderborg
Auktionssted
Retten i Sønderborg
Auktionslokale
Retssal 9
Stationsvej 10
6400 Sønderborg
T: 73 42 41 21
E: foged.son@domstol.dk
W: Retten i Sønderborg
08.30-15.00
AS-Nr 173/2020
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 31. jul 2020
Størstebeløb 46.660 DKK

Advokat

Thomas Møller Harhoff Kristensen
Advokat Thomas Møller Harhoff Kristensen
CO DAHL Viborg Advokatpartnerselskab
Adresse Lundborgvej 18
8800 Viborg
Telefon 88919191
Journalnr. 165596-740-TMK-ILO

Information om fremvisning

Fremvisning af ejendommen vil ske torsdag, den 20. august 2020, kl. 11.00 efter forudgående tilmelding til assistent Inge Lorenzen på tlf.nr. 88 91 89 72, eller e-mail ilo@dahllaw.dk senest dagen før kl. 12.00. Er der ingen tilmeldte, vil der ikke være nogen fremvisning.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Sønderborg med henvisning til As nr. 173/2020

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →