Åboulevard 47, st. 1 - 1860 Frederiksberg C 752 klik

Ejerlejlighed til erhverv.

(Ejd: tinglyst areal 731 m², heraf vej 147 m²).

Ejerlejlighed til forretning på 37 m² bestående af to rum. Butikslokale med ”glas” loft og trægulv og butiksvindue og dør mod Åboulevard. Baglokale med udgang til gården. Tidligere lejer har påbegyndt opsætning af brusekabine i lokalet, i hvilken forbindelse gulvet er brudt op. I baglokalet er der endvidere etableret et mindre køkken. Lokalet har pudset loft med stuk.

Lejligheden har adgang til et toilet beliggende i gården.

Auktionskøber indtræder i lån til med restgæld pr. 31.12.2019 kr. 70.388,55. Af de månedlige fællesudgifter med p.t. kr. 2.400,85, udgør afdrag på lånet kr. 683,08 pr. måned. Lånet kan indfries – ellers indtræder auktionskøber i forpligtelserne og lånet.

Det præciseres, at oplysningerne er baseret på udskrift fra OIS/BBR, hvorfor der således ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Udskriften er således ikke et bevis for, at gældende lov og bestemmelser er overholdt. Der er ikke i forbindelse med tvangsauktionen foretaget opmåling af arealet. Hverken fogeden, rekvirenten/kurator kan drages til ansvar for sådanne fejl, og auktionskøber opfordres til selv at gennemgå ejendommen.

Auktionskøber overtager ejerlejligheden i den stand, som den er og forefindes, og må selv drage omsorg for oprydning og fjernelse af evt. løsøre.

Rekvirenten, der er kurator i konkursboet, har ikke selv beboet ejendommen eller har nærmere kendskab til denne, og rekvirenten må derfor i forbindelse med tvangsauktionen fraskrive sig ethvert ansvar for faktiske, juridiske såvel som fysiske fejl og mangler ved det købte.

Køber kan ikke gøre nogen form for mangelbeføjelser gældende, det være sig i form af ophævelse af auktionskøbet, forholdsmæssigt afslag, godtgørelse og/eller erstatning.

Ansvarsfraskrivelsen gælder alle fejl, mangler og andre forhold vedr. ejendommen, dennes areal, evt. forbundsforhold, herunder ledninger m.v, hvad enten de befinder sig over eller under jord, udvendig eller indvendig m.v., og for den lovlige benyttelse af ejendommen i henhold til de gældende regler. Ansvarsfraskrivelsen gælder både skjulte fejl og mangler af enhver art - og både juridiske og faktiske mangler.

Lov for fortrydelsesret ved køb af fast ejendom – gælder ikke på tvangsauktion.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Frederiksberg

Kommunen

Tlf.: 38 21 21 21
Web: www.frederiksberg.dk
Indbyggere: 102.717

Skattesatser

Kommuneskat (%): 22,8
Kirkeskat (%): 0,5
Grundskyldspromille: 27

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 3100 (12)
Vuggestue: 3152 (12) med kost-2639 (12) uden kost
Børnehave: 1943 (12) med kost-1419 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Der er pasningsgaranti efter barsel til en plads i vuggestue, integreret institution eller dagpleje. Man kan desuden ønske to specifikke institutioner/dagpleje.

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1.653 kr. mdl. I 12 mdr. Fra august 1390 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med april i 3. klasse. Hwerefter er der mulighed for daglige fritidsaktiviteter i SFO2.
Antal kommunale skoler: 9
Antal private- og friskoler: 6
Gymnasier mv.:
Falkonergårdens Gymnasium og HF-Kursus, Frederiksberg Gymnasium, Frederiksberg HF-Kursus, Johannesskolen, Prins Henriks Skole

Offentlig transport

Togstationer:
Adskillige S-togstationer. Fem Metrostationer: Flintholm, Lindevang, Fasanvej, Frederiksberg og Forum.

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 17 (21)
Unge (%): 10 (9)
Ældre (%): 16 (18)
U. uddannelse (%): 18 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 54 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Frederiksberg Hospital (drives af H:S)

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.

Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Erhverv
Boligareal 0 m²
Grundareal
Heraf vej
0 m²
-
Erhvervsareal 37 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 18m, Frederiksberg. Lejlighedsnr: 7
Ejendomsværdi 410.000 DKK
Grundværdi 108.600 DKK
Hent salgsopstillingen 137 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Torsdag
Dato 27. feb 2020
Tidspunkt 11:30
Retskreds Frederiksberg
Auktionssted
Retten på Frederiksberg
Auktionslokale
Retssal X
Howitzvej 32
2000 Frederiksberg
T: 99 68 50 50
E: foged.frb@domstol.dk
W: Retten på Frederiksberg
08.30-15.00
AS-Nr 6-180/2019
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 07. feb 2020
Størstebeløb 38.500 DKK

Advokat

Tine Jacobsen
Advokat Tine Jacobsen
CO Gribskovadvokaterne
Adresse Østergade 12
3200 Helsinge
Telefon 48794045
Journalnr. 165-326

Information om fremvisning

Der er aftalt besigtigelse til fredag d. 21. februar 2020, kl. 13.00.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten på Frederiksberg med henvisning til As nr. 6-180/2019

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen