Nørrebro 75 - 7900 Nykøbing M 155 klik

Højeste bud på 1. auktion var 240.000 kr.

Tinglyst areal 708 m², heraf vej 0 m².

Fritliggende enfamilieshus, der ifølge bygnings- og boligregisteret er opført i 1932. Ifølge samme register andrager det bebyggede areal 79 m². Tagetagen er udnyttet, og således at det samlede boligareal andrager 149 m². Ydervægge er opført i mursten, og taget er belagt med eternit.

Ejendommen indeholder entre, stue, køkken, soveværelse/kontor, badeværelse og baggang. Fra baggangen er der opgang til 1. sal, hvor der er repos og 3 værelser.

Ejendommen er under renovering, og der er i nyere tid foretaget udskiftning af de fleste vinduer. På ejendommen er der ikke monteret køkkeninventar, ligesom der mangler loft og gulvbeklædning, døre, færdiggørelse af installationer m.v.

På ejendommen er der endvidere beliggende en garage/udhus, der ifølge bygnings- og boligregisteret har et areal på 25 m² + 36 m². Garage/udhus er i dårlig vedligeholdelsesmæssig stand.

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Morsø

Kommunen

Tlf.: 99 70 70 00
Web: www.morsoe.dk
Indbyggere: 21.003

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,8
Kirkeskat (%): 1,2
Grundskyldspromille: 24,68

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2483 (11)
Vuggestue: 2918 (11) med kost
Børnehave: 2365 (11) med kost
Pasningsgaranti:
Der tilbydes en plads i småbørnsgruppe (børnehaven), samt dagpleje til de mindste børn.

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1250 kr. mdl. i 11 for fuld tid. Morgen 700 kr. Eftermiddag: 1050 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Der er ingen klubtilbud.
Antal kommunale skoler: 5
Antal private- og friskoler: 7
Gymnasier mv.:
Morsø Gymnasium

Offentlig transport

Togstationer:
Ingen

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 20 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 23 (18)
U. uddannelse (%): 33 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 18 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Sygehuset i Nykøbing Mors

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 149 m²
Grundareal
Heraf vej
708 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 320i, Nykøbing Mors Bygrunde
Ejendomsværdi 680.000 DKK
Grundværdi 115.100 DKK
Hent salgsopstillingen 14 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 18. feb 2020
Tidspunkt 09:30
Retskreds Holstebro, Afd.kontoret i Thisted
Auktionssted
Fogedretten i Holstebro, Afd.kontoret i Thisted
Skovgade 30
7700 Thisted
T: 99 68 54 00
E: holstebro@domstol.dk
W: Fogedretten i Holstebro, Afd.kontoret i Thisted
8.30-15.00
AS-Nr 332/2019
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 23. jan 2020
Størstebeløb 31.000 DKK

Advokat

Advokat Mogens Hebbelstrup
CO Advokatfirmaet Mogens Hebbelstrup
Adresse Dommerhaven 9
9575 Terndrup
Telefon 98335733
Journalnr. 21-299

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Fogedretten i Holstebro, Afd.kontoret i Thisted med henvisning til As nr. 332/2019

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
04-06-96 325.000 DKK
20-01-03 515.000 DKK
05-03-10 450.000 DKK

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →