Sdr. Alslev Strandvej 1 - 4800 Nykøbing F. 287 klik

Tinglyst areal 1.511 m², heraf vej 0 m².

Pudset hus i 1½ plan med rødt tegltag. Huset er opført i 1920 og er under renovering. Boligarealet udgør 243 m² iflg. BBR. Herudover er der et udhus på 48 m².

Ejendommen er under renovering med nye vægge og lofter indenfor samt fordeling af rum. Endvidere nyere vinduer og hoveddøre. Der mangler stadig meget færdiggørelse, blandt andet køkken og badeværelse. Udnyttelse af 1. salen er påbegyndt. En ejendom med mange muligheder.

For enden af huset er der meget stor garage med rulleport.

Hyggelig have med flisegang og græsplæne. Grundarealet udgør 1.511 m².

Ejendommen opvarmes med centralvarme. Opvarmes med oliefyr kombineret med brændefyr. Varmeanlæg er under renovering, og er ikke tilsluttet ejendommen.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-registret, hvorfor der således ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Guldborgsund

Kommunen

Tlf.: 54 73 10 00
Web: www.guldborgsund.dk
Indbyggere: 61.007

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,8
Kirkeskat (%): 1,16
Grundskyldspromille: 32

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2531 (12)
Vuggestue: 3348 (12) med kost-2906 (12) uden kost
Børnehave: 1923 (12) med kost-1481 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1394 kr. mdl. for en fuldtidsplads. Kun morgen: 550 kr. mdl. SFO-klub 1010 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
Børn i 0-10. klasse kan vælge mellem fuldtids-SFO. morgen-SFO eller klubtilbud
Antal kommunale skoler: 19
Antal private- og friskoler: 9
Gymnasier mv.:
Nykøbing Katedralskole

Offentlig transport

Togstationer:
Nykøbing F., Eskilstrup, Nr. Alslev Station (regionaltog), privatbane Nykøbing F.-Nakskov med station i bl.a. Sakskøbing

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 18 (21)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 24 (18)
U. uddannelse (%): 28 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 23 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Centralsygehuset i Nykøbing Falster

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 243 m²
Grundareal
Heraf vej
1.511 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 9m, Sdr. Kirkeby By, Sdr. Kirkeby
Ejendomsværdi 1.700.000 DKK
Grundværdi 205.400 DKK
Hent salgsopstillingen 45 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 27. nov 2019
Tidspunkt 11:00
Retskreds Nykøbing Falster
Auktionssted
Retten i Nykøbing Falster
Auktionslokale
Retssal J
Vestensborg Allé 8
4800 Nykøbing F.
T: 99 68 44 00
E: foged.nyk@domstol.dk
W: Retten i Nykøbing Falster
08.30-15.00
AS-Nr 4-622/2019
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 09. nov 2019
Størstebeløb 41.300 DKK

Advokat

Elisabeth Eriksen
Advokat Elisabeth Eriksen
CO Advokatfirmaet Bang / Brorsen & Fogtdal
Adresse Torvet 9
4800 Nykøbing F.
Telefon 88778877
Journalnr. EE-11600363

Information om fremvisning

Fredag, den 22. november 2019, kl. 13:00.

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Nykøbing Falster med henvisning til As nr. 4-622/2019

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →