Sønder Vilstrup Bygade 11 - 6100 Haderslev 258 klik

Højeste bud på 1. auktion var 562.000 kr.

Tinglyst areal 495 m², heraf vej 0 m².

Pæn, stråtækket ejendom beliggende 9 km syd for Haderslev.

Ifølge BBR er ejendommen opført i 1850 med om- og tilbygning 2010. Samlet boligareal 170 m², heraf udnyttet tagetage 63 m². Opvarmes med naturgas. Privat, alment vandforsyningsanlæg og afløb til spildevandsforsyningens renseanlæg.

Ejendommen indeholder hovedindgang med adgang til 1. sal og værelse med walk-in-closet, bryggers med plads til vaskemaskine og tørretumbler og udgang til bagerste terrasse, badeværelse med skabsmiljø med træbordplade og brusekabine, stue med udgang til terrassen i haven og køkken med god skabsplads og hyggelig sommerhusatmosfære. Alle rum har samme trægulv og hvide lofter med synlige bjælker.

1. sal er indrettet med opholdsrum med flere anvendelsesmuligheder, synlige bjælker og loft til kip, badeværelse med stort badekar (knap færdiggjort) og soveværelse med udgang til terrasse.

Ejendommen er gennemrenoveret for ca. 9 år siden, der er gasfyr af nyere dato, og vand og kloak er renoveret.

Haven er med græs og træer og fremgår nem og overskuelig.

Udhus 27 m².

På ejendommen forefindes ikke afsluttet byggesag nr. 10/27973 vedr. kategori 2 til- og ombygning (udnyttelse af loftsrum samt opsætning af 4 kviste, bad og tagterrasse). Der mangler indsendelse af erklæring vedr. teknisk dokumentation og anmeldelse om fuldført byggearbejde. Materiale desangående kan rekvireres ved henvendelse til rekvirenten.

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Haderslev

Kommunen

Tlf.: 74 34 34 34
Web: www.haderslev.dk
Indbyggere: 55.906

Skattesatser

Kommuneskat (%): 26,5
Kirkeskat (%): 0,95
Grundskyldspromille: 24,36

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2268 (11)
Vuggestue: 2447 (11) uden kost
Børnehave: 1537 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: SFO: 1518 kr. mdl. i 11 mdr. for fuld tid. Morgen: 626 kr. Eftermiddag: 1214 kr. mdl. Sommerferie: 1017 pr. uge.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordninger til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 9
Antal private- og friskoler: 6
Gymnasier mv.:
Haderslev Katedralskole

Offentlig transport

Togstationer:
Vojens Station (IC)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 20 (18)
U. uddannelse (%): 28 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 25 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Haderslev Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 170 m²
Grundareal
Heraf vej
495 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 39, Sdr. Vilstrup, Vilstrup
Ejendomsværdi 940.000 DKK
Grundværdi 130.100 DKK
Hent salgsopstillingen 34 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Mandag
Dato 16. sep 2019
Tidspunkt 13:00
Retskreds Sønderborg
Auktionssted
Retten i Sønderborg
Auktionslokale
Retssal 8
Stationsvej 10
6400 Sønderborg
T: 73 42 41 21
E: foged.son@domstol.dk
W: Retten i Sønderborg
08.30-15.00
AS-Nr 6-161/2019
Auktionsnr. 2
Størstebeløb 57.100 DKK

Advokat

Jens Jepsen
Advokat Jens Jepsen
CO Compass Advokatfirma
Adresse Forstallé 28
6200 Aabenraa
Telefon 73333100
Journalnr. 01-31871/ggr

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Sønderborg med henvisning til As nr. 6-161/2019

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
15-06-10 595.000 DKK

Udbudshistorik

Dato Dage Pris

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →