Fjordbakken 29 - 8930 Randers NØ 173 klik

Tinglyst areal 895 m², heraf vej 0 m².

Iflg. BBR-ejermeddelelse er ejendommen et fritliggende enfamilieshus opført i 1972 i mursten, der er pudset samt bølgeeternittag. Bebygget areal 198 m², samlet bygningsareal 198 m², samlet boligareal 198 m².

Ejendommen indeholder entre med klinkegulv, gæstetoilet med klinkegulv, nyere køkken med klinkegulv, stor stue med trægulv og brændeovn, gang med klinkegulv, 2 værelser med trægulv og ind-bygget skab, badeværelse med bruseniche og karbad, bryggers med klinkegulv, værelse med trægulv og soveværelse med tæppe på gulv.

Hårde hvidevarer i køkken: Siemens indbygget mikroovn, Siemens indbygningsovn, Gram ”Amerikaner” køle-/fryseskab, Bosch bordkomfur, emhætte.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Stor garage samt redskabsskur.

Meget velholdt ejendom med udsigt over Randers Fjord.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.m., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Randers

Kommunen

Tlf.: 89 15 15 15
Web: www.randers.dk
Indbyggere: 96.343

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,6
Kirkeskat (%): 0,89
Grundskyldspromille: 27,93

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2178 (12)
Vuggestue: 2601 (12) med kost-2102 (12) uden kost
Børnehave: 1897 (12) med kost-1398 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der tilbud om en plads i dagpleje eller vuggestue

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1731 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. 538 kr. for morgenpasning. Ferietilbud incl. morgen: 829 kr. Fritidshjem: 1112 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for daglige fritidsaktiviteter i skolefritidsordninger til og med 3. klasse. Herefter er der tilbud om fritidsklubber.
Antal kommunale skoler: 25
Antal private- og friskoler: 7
Gymnasier mv.:
Amtsgymnasiet i Paderup, Randers Statsskole

Offentlig transport

Togstationer:
Randers, Langå Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 9 (9)
Ældre (%): 19 (18)
U. uddannelse (%): 26 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 26 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Randers Centralsygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 198 m²
Grundareal
Heraf vej
895 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 1bæ, Mellerup by, Mellerup
Ejendomsværdi 1.150.000 DKK
Grundværdi 289.200 DKK
Hent salgsopstillingen 39 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 28. aug 2019
Tidspunkt 09:30
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers
Auktionslokale
Retssal F
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 99688600
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 54-120/2019
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 13. jul 2019
Størstebeløb 40.514 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 11-89550

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers med henvisning til As nr. 54-120/2019

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
06-07-94 635.240 DKK
27-06-96 775.000 DKK
28-01-99 935.000 DKK

Udbudshistorik

Dato Dage Pris

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →