Gl. Tjelevej 25 - 8830 Tjele 190 klik

Opdateret salgsopstilling annonceret 14.02.19, kl. 9.39.

Tinglyst areal 1.102 m², heraf vej 0 m².

Ifølge BBR-ejermeddelelsen er ejendommen et fritliggende enfamiliehus opført i 1962 med om-/tilbygning i 1993. Det er en pudset ejendom med bølgeeternittag. Bebygget areal 139 m², samlet bygningsareal 139 m², samlet kælderareal 85 m², samlet boligareal 139 m².

Ejendommen indeholder entre med vinyl på gulv og træloft, værelse med laminatgulv, vinkelstue med tæppe på gulv og træloft, køkken med vinyl på gulv, nyere badeværelse med klinker og bruseniche, værelse med laminatgulv.

Hårde hvidevarer i køkken: Gorenje komfur, Gram emhætte, - opvaskemaskine og køleskab fjernet.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Kælder indeholder gang med klinker, kælderrum med tæppe på gulv, depotrum med tæppe på gulv, badeværelse med klinker og badekar, stort depotrum med klinker på gulv, lille køkken med vask – klinker på gulv, kælderrum med klinkegulv.

Mange små revner i ejendommens murværk.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.m., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Viborg

Kommunen

Tlf.: 87 87 87 87
Web: www.viborg.dk
Indbyggere: 94.486

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,8
Kirkeskat (%): 0,93
Grundskyldspromille: 24,6

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2560 (11)
Vuggestue: 3316 (11) med kost-2816 (11) uden kost
Børnehave: 1982 (11) med kost-1482 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1.322 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. Eftermiddag 1.058 kr. Morgenpasning 528 kr. Morgenpasning 4. klasse 1.086 kr. SFO-klub for større børn 381 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse og fra 4. klasse SFO-klub.Der er enkelte fritidsklubber.
Antal kommunale skoler: 26
Antal private- og friskoler: 11
Gymnasier mv.:
Bjerringbro Gymnasium, Viborg Gymnasium og HF, Viborg Katedralskole

Offentlig transport

Togstationer:
Viborg, Bjerringbro, Stoholm og Rødkærsbro Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 23 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 18 (18)
U. uddannelse (%): 24 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 29 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Viborg Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 139 m²
Grundareal
Heraf vej
1.102 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 11p, Ørum by, Ørum
Ejendomsværdi 1.050.000 DKK
Grundværdi 183.900 DKK
Hent salgsopstillingen 43 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Torsdag
Dato 07. mar 2019
Tidspunkt 09:30
Retskreds Viborg
Auktionssted
Retten i Viborg
Klostermarken 10
8800 Viborg
T: 99 68 30 00
E: viborg@domstol.dk 
W: Retten i Viborg
08.30-15.00 
AS-Nr AS 2-480/2018
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 12. feb 2019
Størstebeløb 33.700 DKK

Advokat

Advokatfirma Lou
Advokat Advokatfirma Lou
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 87566/aya

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Viborg med henvisning til As nr. AS 2-480/2018

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →