Sigynsvej 30 - 3370 Melby 650 klik

Højeste bud på 1. auktion var 125.000 kr.

Tinglyst areal udgør iflg. tingbogen 1.122 m², heraf vej 0 m².

Sommerhus beliggende ud til åbne marker.

Ejendommen, der er beliggende i sommerhusområde, er opført i 1969 iflg. BBR. Det samlede bebyggede areal udgør 74 m². Boligarealet udgør 53 m² samt tilbygget udestue 21 m². Herudover er der et udhus på 15 m² opført i 1973 i forlængelse af en carport på 16 m² opført i 1994 samt endnu en carport på 16 m² opført i 1998 iflg. BBR.

Huset er beliggende på en 1.122 m² grund på lukket vej. Indkørslen er belagt med SF-sten.

Sommerhuset, der er opført i træ indeholder entre med fordelingsgang til badeværelse, værelse, køkken og stue. Fra stuen er der adgang til udestue og derfra udgang til mindre terrasse og haven.

Badeværelset er med bruseniche, hvide fliser og mosaikgulv.

Køkkenet med spiseplads fremstår med køkkenlåger i lyst træ, linoleumsgulv samt umalede lofts-profilbrædder. Hårde hvidevarer består af Electrolux el-komfur, emhætte af ukendt mærke.

I udhuset forefindes Aeg Vaskemaskine samt Wasco kummefryser.

I stue og værelse er der væg til væg tæppe, vægbeklædning er hvidmalet glasvæv og loftet er af umalede profilbrædder.

Tagdækningen er et built-up-tag.

Ejendommen opvarmes med brændeovn. Iflg. BBR er varmeinstallation endvidere el-paneler.

Iflg. el-eftersynsrapport af 06.12.2018 er der mangler ved ejendommens el-installationer.

I øvrigt henvises til resume af ejendomsdatarapport og BBR samt huseftersynsrapport af 06.12.2018, hvoraf det bl.a. fremgår, at der er mangler ved tagkonstruktion/tagpapbelægning, inddækning omkring skorsten, ydervægge, vinduer og døre samt gulvafløb i vådrum.

Detaljeret ejendomsdatarapport samt el-eftersynsrapport kan rekvireres hos rekvirenten.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Halsnæs

Kommunen

Tlf.: 47 78 40 00
Web: www.halsnaes.dk
Indbyggere: 30.647

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,7
Kirkeskat (%): 0,85
Grundskyldspromille: 34

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 3085 (12)
Vuggestue: 3190 (12) med kost-2700 (12) uden kost
Børnehave: 2165 (12) med kost-1675 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: Fuld tid 1.244 kr. mdl. i 11 mdr. Kun morgen 109 kr. SFO-klub for 4.-6. klasse 518 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter er der mulighed for fritidsaktiviteter iSFO-klub
Antal kommunale skoler: 8
Antal private- og friskoler: 1
Gymnasier mv.:
Frederiksværk Gymnasium og HF

Offentlig transport

Togstationer:
Privatbane Hillerød-Frederiksverk-Hundested

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 20 (21)
Unge (%): 6 (9)
Ældre (%): 23 (18)
U. uddannelse (%): 28 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 24 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Ingen offentlige sygehuse

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Fritidshus
Boligareal 53 m²
Grundareal
Heraf vej
1.122 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 13cd, Evetofte by, Melby
Ejendomsværdi 570.000 DKK
Grundværdi 271.600 DKK
Hent salgsopstillingen 108 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Torsdag
Dato 07. feb 2019
Tidspunkt 09:20
Retskreds Hillerød
Auktionssted
Retten i Hillerød
Auktionslokale
Lokale H
Søndre Jernbanevej 18 B
3400 Hillerød
T: 47 33 87 00
E: foged.hil@domstol.dk
W: Retten i Hillerød
08.30-15.00
AS-Nr 441/2018
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 15. jan 2019
Størstebeløb 39.000 DKK

Advokat

Jens R. Andersen
Advokat Jens R. Andersen
CO Andersen & Svendsen Advokater
Adresse Torvet 4 B 1.
3300 Frederiksværk
Telefon 47760090
Journalnr. 12400751

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Hillerød med henvisning til As nr. 441/2018

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
08-09-92 230.000 DKK
27-08-00 300.000 DKK
24-11-00 169.578 DKK
23-02-06 725.000 DKK

Udbudshistorik

Dato Dage Pris

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →