Akacievej 10 - 8930 Randers NØ 316 klik

Tinglyst areal 800 m², heraf vej 0 m².

Iflg. BBR-ejermeddelelsen er ejendommen et fritliggende enfamilieshus opført i 1965 med til-/ombygning i 1975. Ejendommen er en hvidmalet murstensejendom med tegltag. Bebygget areal 154 m², samlet bygningsareal 154 m², samlet beboelsesareal 154 m².

Ejendommen består af entré med delvist klinkegulv og laminatgulv, toilet med klinker, fordelingsgang med laminatgulv, 4 værelser med laminatgulv – det ene værelse indrettet til frisørsalon med direkte adgang ude fra, badeværelse med kar, åbent køkken med spiseplads, baggang med klinker, stue med trægulv og pejs, udgang til garage fra stuen. Garagen er delvist ændret til lydstudio, dog uden varme.

Hårde hvidevarer i køkken: Brandt indbygningsovn, ôko-Favorit opvaskemaskine, Vestfrost køle-/fryseskab.

Hårde hvidevarer i baggang: Miele vaskemaskine, Grundig tørretumbler.

Ifølge ejer er de fleste ruder udskiftet i 2017. Sætningsrevne i udvendig væg ved tilbygning.

Redskabsskur.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gæl-dende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende over for andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.m., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Randers

Kommunen

Tlf.: 89 15 15 15
Web: www.randers.dk
Indbyggere: 96.343

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,6
Kirkeskat (%): 0,89
Grundskyldspromille: 27,93

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2178 (12)
Vuggestue: 2601 (12) med kost-2102 (12) uden kost
Børnehave: 1897 (12) med kost-1398 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der tilbud om en plads i dagpleje eller vuggestue

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1731 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. 538 kr. for morgenpasning. Ferietilbud incl. morgen: 829 kr. Fritidshjem: 1112 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for daglige fritidsaktiviteter i skolefritidsordninger til og med 3. klasse. Herefter er der tilbud om fritidsklubber.
Antal kommunale skoler: 25
Antal private- og friskoler: 7
Gymnasier mv.:
Amtsgymnasiet i Paderup, Randers Statsskole

Offentlig transport

Togstationer:
Randers, Langå Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 9 (9)
Ældre (%): 19 (18)
U. uddannelse (%): 26 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 26 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Randers Centralsygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 154 m²
Grundareal
Heraf vej
800 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 477g, Randers markjorder
Ejendomsværdi 1.300.000 DKK
Grundværdi 429.000 DKK
Hent salgsopstillingen 67 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 13. feb 2019
Tidspunkt 11:00
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers
Auktionslokale
Retssal F
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 86 43 70 00
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 54-435/2018
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 12. jan 2019
Størstebeløb 47.811 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 11-86320

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers med henvisning til As nr. 54-435/2018

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
25-04-02 997.000 DKK

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →