Vinkelvej 18 - 8860 Ulstrup 472 klik

Tinglyst areal 1.324 m², heraf vej 0 m².

Iflg. BBR-ejermeddelelsen er ejendommen et fritliggende enfamilieshus opført i 1921 i røde mursten med cementtegltag. Bebygget areal 158 m², samlet bygningsareal 158 m², samlet kælderareal 37 m², samlet tagetageareal 75 m², heraf udnyttet 75 m², samlet boligareal 233 m².

Ejendommen består af entré med trægulv og trappe til 1. sal, stue med trægulv og brændeovn, stue med trægulv, stort køkken med trægulv, lille badeværelse med klinker og siddebadekar, tilbygning med 3 rum med cementgulve, udvendig revne i gavl på tilbygningen.

Førstesalen består af 4 renoverede værelser med laminat gulve, loft til kip, stort repos under renovering.

Kælder med tre kælderrum – fugt.

Hårde hvidevarer i køkken: Electrolux opvaskemaskine, Electrolux indbygningsovn, Gorenje bord-komfur, emhætte, indbygget køleskab.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Nyere vinduer i beboelsen, men ikke i tilbygningen.

Pillefyr i redskabsrum.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-ejermeddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.m., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Favrskov

Kommunen

Tlf.: 89 64 10 10
Web: www.favrskov.dk
Indbyggere: 47.163

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,7
Kirkeskat (%): 1,02
Grundskyldspromille: 24,32

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2388 (11)
Vuggestue: 3384 (11) med kost-2984 (11) uden kost
Børnehave: 2065 (11) med kost-1665 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: bh.kl.-3. kl: 1494 kr. mdl. i 11 mdr. 4 klasses klub: 954 kr. mdl. 5. klasse: 812. kr. 6.klasse-klub: 667. kr. Morgenmodul for 4.-6. klasse: 502 kr. ekstra.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordninger, for 4.-6. klasse i klublignende tilbud.
Antal kommunale skoler: 15
Antal private- og friskoler: 4
Gymnasier mv.:
Favrskov Gymnasium

Offentlig transport

Togstationer:
Hadsten og Hinnerup Station (IC, regionaltog). Ulstrup Station (regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 26 (21)
Unge (%): 7 (9)
Ældre (%): 17 (18)
U. uddannelse (%): 21 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 33 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Hammel Fysiurgiske Hospital

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 233 m²
Grundareal
Heraf vej
1.324 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 4o, Hvorslev By, Hvorslev
Ejendomsværdi 1.000.000 DKK
Grundværdi 310.600 DKK
Hent salgsopstillingen 61 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 13. feb 2019
Tidspunkt 09:30
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers
Auktionslokale
Retssal F
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 86 43 70 00
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 54-450/2018
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 12. jan 2019
Størstebeløb 42.978 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 11-86874

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers med henvisning til As nr. 54-450/2018

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
14-05-04 562.250 DKK
13-06-08 1.310.000 DKK

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →