Vinkelstræde 10 - 4100 Ringsted 131 klik

Tinglyst areal 507 m², heraf vej 0 m².

Ejendommen er et 1½-plans hus opført i 1931 i røde mursten med rødt tegltag.

Bolig med bebygget areal på 64 m², udnyttet tagetage på 44 m², således at boligarealet i alt udgør 108 m². Kælderareal 32 m², udhus på 18 m². og carport på 22 m². Grundarealet udgør 507 m².

Ejendommen er indrettet således:

Entré med klinker, ældre flisebadeværelse med brus, køkken i åben forbindelse med stuen og med trappe til 1. sal samt til kælderen. Køkken er indrettet med ældre elementer og følgende hvidevarer: Blomberg indbygningsovn, Wasco køleskab, Bosch opvaskemaskine, Blomberg emhætte og indbygget Blomberg keramiske kogeplader. Stue med brændeovn og udgang til terrasse/have. En del af stuen er inddraget til værelse, noget færdiggørelse mangler.

Første sal med repos samt 3 værelser. Færdiggørelse af vægge mangler.

Trælofter i hele huset. Lavloftet kælder med egen indgang, indeholder bl.a. overfladeolietank, oliefyr, Aeg vaskemaskine, Creda tørretumbler og Wasco kummefryser.

Have med carport og udhus, samt brændeskur.

Området:

Beliggende i lille villakvarter med ca. 6 km. til Ringsted, med indkøbsmuligheder og togforbindelse til København og Jylland. Området ligger tæt på landevej og togbane.

Solens placering

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Ringsted

Kommunen

Tlf.: 57 62 62 62
Web: www.ringsted.dk
Indbyggere: 33.349

Skattesatser

Kommuneskat (%): 26,7
Kirkeskat (%): 0,97
Grundskyldspromille: 24,74

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2715 (11)
Vuggestue: 2891 (11) uden kost
Børnehave: 1630 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: SFO-1 eftermiddagsplads 1332 kr. i 11 mdr. SFO-1 fuldtidsplads 1677 kr.SFO-2 954 kr. 11 mdr.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse. Herefter er der mulighed for daglige fritidsaktiviteter i SFO-2.
Antal kommunale skoler: 12
Antal private- og friskoler: 4
Gymnasier mv.:
EUC Ringsted

Offentlig transport

Togstationer:
Ringsted Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 22 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 17 (18)
U. uddannelse (%): 27 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 26 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Ringsted/Haslev Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 108 m²
Grundareal
Heraf vej
507 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 28ac, Kværkeby By, Kværkeby
Ejendomsværdi 1.100.000 DKK
Grundværdi 305.900 DKK
Hent salgsopstillingen 24 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 09. jan 2018
Tidspunkt 09:30
Retskreds Roskilde
Auktionssted
Retten i Roskilde, Retssal 9
Ved Ringen 1
4000 Roskilde
T: 99 68 76 00
E: foged.ros@domstol.dk
W: Retten i Roskilde
Mandag-Torsdag: 08.30-15.00
Fredag: 08.30-14.00
AS-Nr 14-322/2017
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 09. dec 2017
Størstebeløb 47.600 DKK

Advokat

Morten Winsløv
Advokat Morten Winsløv
CO WINadvokater ApS
Adresse Greve Center 2 A
2670 Greve
Telefon 43905080
Journalnr. 11-21831

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Roskilde, Retssal 9 med henvisning til As nr. 14-322/2017

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
15-01-99 683.726 DKK
07-08-03 966.043 DKK

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →