Hammelvej 129 - 8940 Randers SV 2415 klik

Ejendommen er udlejet.

Tinglyst areal 75.191 m², heraf vej 310 m².

Mindre landbrugsejendom, under ombygning, med et jordtilliggende på 75.191 m².

Ejendommen er noteret som landbrugsejendom i tingbogen.

67.756 m² er skov, beliggende i Bjerre skov med blandet løvtræ- og græsbevoksning. I tingbogen er der notering om fredskovsareal 38.000 m² på matr. nr. 25 l.

Beboelsen er ifølge bbr opført i 1900 i mursten, med et bebygget areal på 184 m².

Huset, der er i 2 etager, er renoveret med bl.a. nyt tag, nye vinduer og døre og med zinkinddækninger. Der er kampestenssokkel og grå pudsede Ydermure. Der er muret kvist mod øst og vest samt 2 mindre kviste også mod øst og vest.

Huset indeholder: gang hvor renovering ikke er afsluttet, fremstår uden loftbeklædning og med rå betongulv, der er midlertidig trappe til 1. sal. Køkken/alrum med hvide gulvfliser, trælofter, kogeø med keramisk komfurindsats, opvaskemaskine, emhætte, køleskab. Bryggers/baggang med hvide gulvfliser, der er vaskemaskine. Badeværelse med kar og brusekabine. Kontor. Stue med brændeovn, her mangler dør mellem gang og stue, her laminat gulv. Stue med gulvtæppe gammel finer beklædning på lofter og gulvtæppe.

På 1. sal er der soveværelse, 4 værelser og der er forberedt til badeværelse, hvor der ikke er sanitet eller lavet vådrumsmembran.

Opvarmning sker fra eget halmfyr, der ifølge ejer er udtjent.

De tidligere driftsbygninger er delvist nedrevet, og i meget dårlig stand.

Der er kun to udbygninger tilbage i forhold til registrering i BBR der angiver 5 udbygninger. De to bygninger er beliggende umiddelbart foran beboelse og er sammenbyggede. Ydervægge er i røde mursten og tagbelægning er bølgeeternit. Gavlen i den ene bygning mangler. Der ligger på ejendommen store dynger brokker og affaldstræ fra de nedrevne bygninger, hvorfra der også stadig er sokkel.

Ovenstående oplysninger er delvist baseret på udskrift af BBR-registret, og rekvirenten indestår ikke for oplysningernes rigtighed.

Der medfølger ingen maskiner, redskaber eller andet løsøre.

Ejendommen bebos af Peter Høegh.

Yderligere oplysninger kan fås ved rekvirering af salgsopstilling hos advokat Lars Fredslund.

Læs mere
Solens placering

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Randers

Kommunen

Tlf.: 89 15 15 15
Web: www.randers.dk
Indbyggere: 96.343

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,6
Kirkeskat (%): 0,89
Grundskyldspromille: 27,93

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2178 (12)
Vuggestue: 2601 (12) med kost-2102 (12) uden kost
Børnehave: 1897 (12) med kost-1398 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der tilbud om en plads i dagpleje eller vuggestue

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1731 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. 538 kr. for morgenpasning. Ferietilbud incl. morgen: 829 kr. Fritidshjem: 1112 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for daglige fritidsaktiviteter i skolefritidsordninger til og med 3. klasse. Herefter er der tilbud om fritidsklubber.
Antal kommunale skoler: 25
Antal private- og friskoler: 7
Gymnasier mv.:
Amtsgymnasiet i Paderup, Randers Statsskole

Offentlig transport

Togstationer:
Randers, Langå Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 9 (9)
Ældre (%): 19 (18)
U. uddannelse (%): 26 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 26 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Randers Centralsygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.

Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Landejendom
Boligareal 184 m²
Grundareal
Heraf vej
75.191 m²
310 m²
Erhvervsareal 2.257 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 25a, 25l, Værum By, Værum
Ejendomsværdi 3.350.000 DKK
Grundværdi 545.100 DKK
Hent salgsopstillingen 293 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 13. dec 2017
Tidspunkt 10:00
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers, Retssal F
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 86 43 70 00
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 217/2017
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 11. nov 2017
Størstebeløb 81.861 DKK

Advokat

Lars Fredslund
Advokat Lars Fredslund
CO Ret&Råd Grønbæk & Huuse
Adresse Østervold 20,3. sal
8900 Randers C
Telefon 89152500
Journalnr. 180-049582/ph

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers, Retssal F med henvisning til As nr. 217/2017

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
29-04-98 1.848.000 DKK
10-12-08 6.875.000 DKK

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →