Øksenhøjvej 15 - 8544 Mørke 231 klik

Tinglyst areal 3.453 m², heraf vej 0 m².

Ifølge BBR-ejermeddelelsen er ejendommen et enfamilieshus opført i 1922 med til-/ombygning i 2002. Ejendommen er opført i pudsede mursten med bølgeeternittag. Bebygget areal 208 m², samlet bygning- og boligareal 208 m². Opvarmes med el og pillebrændeovn.

Ejendommen består af baggang med klinker på gulv, der er loftlem til uisoleret loft, bryggers med klinkegulv, hvori der er revner, nyere køkken med trægulv, stue med trægulv, her står pillebrændeovnen, gang, 2 stk. badeværelser med trægulv og bruseniche med klinker, blandingsbatterier nedtaget, 3 værelser med laminatgulv og skabe, entre med klinkegulv, soveværelse med trægulv og skab (adgang til soveværelse gennem det ene badeværelse).

Hårde hvidevarer i køkken: 2 stk. Siemens indbygningsovne, indbygningskomfur, Bosch opvaskemaskine, Liebherr køleskab, Thermex emhætte.

Hårde hvidevarer i bryggers: Whirlpool vaskemaskine, Siemens tørretumbler.

Hårde hvidevarer baggang: Bosch fryseskab.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Nyere vinduer og døre overalt.

Garage opført i 2001 i letbeton med built-up tag.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere
Solens placering

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Syddjurs

Kommunen

Tlf.: 87 53 50 00
Web: www.syddjurs.dk
Indbyggere: 41.719

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,7
Kirkeskat (%): 1
Grundskyldspromille: 33,8

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2400 (12)
Vuggestue: 2370 (11) uden kost
Børnehave: 1400 (12) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritodsordninger: 1250 kr. mdl. i 11 mdr. for en fuldtidsplads. Kun morgen: 440 kr. mdl. Ferier: 310 kr. pr. uge
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordninger til og med marts i 3. klasse. Herefter er der mulighed for juniorklub
Antal kommunale skoler: 14
Antal private- og friskoler: 3
Gymnasier mv.:
Rønde Gymnasium

Offentlig transport

Togstationer:
Kolind, Hornslet, Mørke og Ryomgaard Station (regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 6 (9)
Ældre (%): 22 (18)
U. uddannelse (%): 24 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 28 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Ingen offentlige sygehuse

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 208 m²
Grundareal
Heraf vej
3.453 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 6h, Lime By, Lime
Ejendomsværdi 1.650.000 DKK
Grundværdi 113.600 DKK
Hent salgsopstillingen 67 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Onsdag
Dato 13. sep 2017
Tidspunkt 10:30
Retskreds Randers
Auktionssted
Retten i Randers, Retssal F
Nørregade 1
8900 Randers C
T: 86 43 70 00
E: foged.ran@domstol.dk
W: Retten i Randers
08.30-15.00
AS-Nr 54-137/2017
Auktionsnr. 1
Annonceret i Statstidende 12. aug 2017
Størstebeløb 46.573 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 11-79611

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Randers, Retssal F med henvisning til As nr. 54-137/2017

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Dato Pris
16-01-96 1.044.200 DKK

Udbudshistorik

Dato Dage Pris

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →