Hannerupvej 248 - 9500 Hobro 447 klik

Ingen bud på 1. auktion

Der kan måske blive mulighed for opråb i størstebeløbet, såfremt der ikke fremkommer bud på ny auktion.

Tinglyst areal 895 m², heraf vej 0 m².

Ifølge BBR-ejermeddelelsen er ejendommen et fritliggende enfamilieshus opført i 1927 i pudsede mursten med cementteglsten på boligen. Bebygget areal 154 m², samlet bygningsareal 154 m², kælder 12 m² og udnyttet tagetage 40 m², samlet boligareal 98 m², samlet erhvervsareal 96 m².

Ejendommen består af entré med klinker, toilet med vinyl på gulvet – træ på vægge, lille teknikkælder – fugt, badeværelse med bruseniche og klinker – der er forkert hældning på gulv, gammelt køkken med klinker på gulv (ikke låger for køkkenskabe), åbent forbindelse til stue med laminatgulv, trælofter, gulvvarme i husets stueetage med undtagelse af entré.

Første salen består af 2 værelser (et med trægulv og et med laminatgulv), skabsgang.

Hårde hvidevarer i køkken: Gorenje køleskab, gas/elkomfur (2 gasblus, 2 elblus, gasovn), emhætte. Opvaskemaskine tilhører lejer.

Hårde hvidevarer i badeværelse: Vaskemaskiner, der tilhører lejer.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Ejendommen er udlejet uden lejekontrakt, lejer betaler ikke husleje, men alene varme, el og vand, opr. aftale kr. 2.000 pr. måned. Lejer har oplyst, at han fraflytter hurtigst muligt.

Lejer har oplyst, at taget er uisoleret, ligesom taget er utæt ved toilet, det er vistnok skotrenden.

Udhuse har delvist bølgeeternittage og delvist ståltage. Der er varmepumpe, men den virker ikke.

Der er installeret brændefyr, der ikke fungerer optimalt. Cirkulationspumpen er udskiftet flere gange af lejer.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere
Solens placering

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Mariagerfjord

Kommunen

Tlf.: 97 11 30 00
Web: www.mariagerfjord.dk
Indbyggere: 42.093

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,9
Kirkeskat (%): 1,15
Grundskyldspromille: 28,8

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2510 (11)
Vuggestue: 3173 (11) med kost
Børnehave: 1797 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1578 kr. mdl. i 11 mdr. Kun morgen: 576 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 8
Antal private- og friskoler: 5
Gymnasier mv.:
Hobro Gymnasium og HF-Kursus

Offentlig transport

Togstationer:
Hobro og Arden Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 20 (18)
U. uddannelse (%): 28 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 24 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Hobro/Terndrup Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.

Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Udlejn. og blandet ejd.
Boligareal 98 m²
Grundareal
Heraf vej
895 m²
0 m²
Erhvervsareal 96 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 1h, Hvilsom By, Hvilsom
Ejendomsværdi 530.000 DKK
Grundværdi 80.200 DKK
Hent salgsopstillingen 85 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 01. aug 2017
Tidspunkt 09:00
Retskreds Aalborg
Auktionssted
Retten i Aalborg, Retssal 2
Badehusvej 17
9000 Aalborg
T: 99688400
E: tvang.alb@domstol.dk
W: Retten i Aalborg
08.30-15.00
AS-Nr 16-101/2017
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 23. jun 2017
Størstebeløb 54.381 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 13-83430

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Aalborg, Retssal 2 med henvisning til As nr. 16-101/2017

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen