Gadegårdsvej 17 - 9500 Hobro 526 klik

Ingen bud på 1. auktion

Der kan måske blive mulighed for opråb i størstebeløbet, såfremt der ikke fremkommer bud på ny auktion.

Tinglyst areal 1.152 m², heraf vej 0 m².

Iflg. BBR-ejermeddelelse er ejendommen et fritliggende enfamilieshus opført i 1960 i røde mursten med bølgeeternittag. Opvarmning naturgas. Samlet bebygget boligareal 140 m².

Ejendommen består af stue med trægulv og brændeovn, værelse med tæpper på gulv samt indbygget skab, soveværelse med tæppe på gulv og indbygget skabe, værelse med tæppe på gulv og indbygget skab, badeværelse med klinker og bruseniche, gæstetoilet (toilet udskiftet og betalt af lejer), gammelt køkken med trægulv, bryggers og viktualierum, fyrrum med vinyl på gulvet samt disponibelt rum.

Hårde hvidevarer i køkken: Komfur, emhætte, opvaskemaskine, Blomberg køleskab (udskiftet og betalt af lejer), Voss indbygningsovn.

Vaskemaskine, tørretumbler samt 2 kummefrysere tilhører lejer.

Der tages forbehold for tilstedeværelse af de pågældende hårde hvidevarer, deres funktionsdygtighed samt tredjemandsrettigheder.

Ejendommen er udlejet – lejekontrakt vedhæftet salgsopstilling.

Vinduer er meget utætte og vandrør ved opvaske- og vaskemaskine kan fryse om vinteren.

Overdækket terrasse, gammel garage ombygget til depotrum.

Ejendommen er ikke tilsluttet kloakseparering. Iflg. oplysning fra Mariagerfjord Kommune er separering sket i vejen og der er sat brønde op. Påbud vil blive sendt ud af kommunen og det gives en frist på 6 måneder til tilslutning.

Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvis er baseret på udskrift af BBR-meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed.

Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport vedrørende ejendommen, og en køber må acceptere at overtage ejendommen, således som den er og forefindes, uden at kunne gøre ansvar for fejl og mangler gældende overfor fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror på lovgivningens almindelige regler.

Det bemærkes endvidere, at auktionskøber selv skal drage omsorg for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder uanset, om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Læs mere
Solens placering

Vand

Kortet herunder viser, hvor der er risiko for oversvømmelse under et voldsomt skybrud. Dvs. at det viser områder, der er uden afløb, og som ligger lavere end det omkringliggende terræn.

0,1 - 0,9m
1 - 1,9m
2 - 2,9m
3 - 3,9m
4 - 4,9m
< 5m

Data fra Geodatastyrelsen, DHM, WMS-tjeneste. Læs mere her.

Kommuneinformation - Mariagerfjord

Kommunen

Tlf.: 97 11 30 00
Web: www.mariagerfjord.dk
Indbyggere: 42.093

Skattesatser

Kommuneskat (%): 25,9
Kirkeskat (%): 1,15
Grundskyldspromille: 28,8

Småbørn

Månedstakst Tal i parentes angiver betalingsmåneder pr. år.
Dagpleje: 2510 (11)
Vuggestue: 3173 (11) med kost
Børnehave: 1797 (11) uden kost
Pasningsgaranti:
Efter barsel er der dagpleje og vuggestue, men man kan ikke være sikker på at få den pladstype man ønsker

Skolebørn

Skolefritidsordninger: Skolefritidsordninger: 1578 kr. mdl. i 11 mdr. Kun morgen: 576 kr. mdl.
Tilbud efter skoletid:
For skolebørn er der mulighed for skolefritidsordning til og med 3. klasse.
Antal kommunale skoler: 8
Antal private- og friskoler: 5
Gymnasier mv.:
Hobro Gymnasium og HF-Kursus

Offentlig transport

Togstationer:
Hobro og Arden Station (IC, regionaltog)

Demografi

Tal i parentes angiver gennemsnittet for hele landet
Børn (%): 21 (21)
Unge (%): 8 (9)
Ældre (%): 20 (18)
U. uddannelse (%): 28 (25)
M. videreg. uddannelse (%): 24 (33)

Anden offentlig service

Sygehuse:
Hobro/Terndrup Sygehus

Data er leveret af Bureau 2000. Oplysninger om børnpasning bygger på de seneste oplysninger, kommunen har givet til Bureau 2000.Oplysninger om ændringer i disse forhold vil normalt blive indarbejdet i oversigten senest 14 dage efter, at oplysningerne er modtaget fra kommunen. Eventuelle henvendelser til Bureau 2000: Tlf. 44 66 22 64, fax 44 66 22 75, e-mail: info@bureau2000.dk. Data er senest opdateret Januar 2015.


Se mere statistik

Alle tal og grafer er hentet fra Realkreditrådets opgørelser over boligsalg i Danmark. Der offentliggøres ikke m2-priser på postnummer- og kommuneniveau, hvis de bagvedliggende handler er færre end 5 pr. kvartal. Det er derfor i visse tilfælde ikke muligt at vise statistik over udviklingen i salgspriserne i portnummeret.
Hent salgsopstillingen Modtag nyheder om ejendommen

Om ejendommen

Boligtype Villa
Boligareal 140 m²
Grundareal
Heraf vej
1.152 m²
0 m²
Erhvervsareal 0 m²
Matrikel / Lejl. nr. Matrikel: 2i, Hvornum by, Hvornum
Ejendomsværdi 700.000 DKK
Grundværdi 118.700 DKK
Hent salgsopstillingen 135 downloads

Lån fra 5% - uden om banken

Står din bank i vejen for købet af din drømmebolig, så kontakt UdenomBanken.


Beregn og lån Sponsoreret indhold

Auktion

Ugedag Tirsdag
Dato 27. jun 2017
Tidspunkt 09:00
Retskreds Aalborg
Auktionssted
Retten i Aalborg, Retssal 2
Badehusvej 17
9000 Aalborg
T: 99688400
E: tvang.alb@domstol.dk
W: Retten i Aalborg
08.30-15.00
AS-Nr 16-82/2017
Auktionsnr. 2
Annonceret i Statstidende 02. jun 2017
Størstebeløb 52.658 DKK

Advokat

Carsten C. Jensen
Advokat Carsten C. Jensen
CO Lou Advokatfirma
Adresse Østergrave 4
8900 Randers C
Telefon 70300500
Journalnr. 13-83226

Information om fremvisning

Kontakt rekvirenten

Auktionsdokumenterne kan efterses hos rekvirenten eller Retten i Aalborg, Retssal 2 med henvisning til As nr. 16-82/2017

Til potentielle købere

kr.
kr.
kr.
Modtag nyheder vedr. auktionen

Ejendommens historik

Salgshistorik

Ingen registrerede salg siden 1992

Udbudshistorik

Ingen registrerede udbud siden 2007

Solgt på vejen

Se tidligere solgte på vejen her →